Edin Karamazov nezvanično važi za „drugog najpoznatijeg lautistu na svetu“. Najpoznatiji je Sting, ali kako Edin u šali kaže, „ne zbog talenta“. Čuveni muzičar oživeo je rad renesansnog lautiste Džona Daulenda u saradnji sa Karamazovim i vratio u žižu muzičke javnosti neke davno zaboravljene melodije. Njihov album „Songs from the labirynth“ doživeo je odlične reakcije kritike, ali i publike, sa dva miliona albuma prodatih u prve dve nedelje, a dospeo je i do top lista pop muzike u Engleskoj i Americi. A njihovo poznastvo datira još sa početka devedesetih i obeleženo je simpatičnom anegdotom - Sting je izrazio želju da Karamazov nastupi na rođendanu njegove supruge, što je Karamazov odbio uz obrazloženje da nije „istrenirani majmunčić koji svira na rođendanima“.
Vešt interpretator i tehničar na brojnim ranim i savremenim žičanim instrumentima, izuzetni resitalista Edin Karamazov je nastupio u brojnim dvoranama uključujući amsterdamski Konserthebau, londoski Vigmor Hol, berlinska Filharmonija i bečki Koncerthaus, između ostalih. Za njega kažu da je „najuzbudljiviji i najharizmatičniji lautista današnjice“, na šta on odgovara da nije ni harizmatičan ni uzbudljiv, već bombastičan, kakav će biti i njegov nastup. Karamazov je bio i ostao miljenik publike, između ostalog i zbog njegove iskrene ljubavi prema muzici i neposrednosti u nastupu. Donedavno je voleo i da zasvira na ulici, jer kako kaže „Moj zadatak je dati muziku ljudima. Po meni je potpuno pogrešno davati muziku nekakvom sedmočlanom žiriju, a nije ni dovoljno ono što sam ja radio zadnjih godina, svirati samo u koncertnim dvoranama… Dubrovački Stradun je najbolja koncertna dvorana, on je sav jedna pozornica… Beskućnik si, trubadur, čergar, kako god to nazvali, ali muzika je tu pre svega.“
Andreas Šol je nemački pevač koji važi za jednog od najboljih kontratenora današnjice i vodećih interpretatora baroknog repertoara. Rođen je u porodici pevača, i od detinjstva je nastupao u horu, a već sa 13 godina njegov put ka zvezdama bio je zacrtan kada je izabran između 20 000 drugih horista da izvede solo na Misi u Rimu, a tom prilikom je upoznao i Papu. Samo četiri godine kasnije, isključivo na osnovu snage i kvaliteta njegovog glasa, ponuđeno mu je mesto u Schola Cantorum Basiliensis, instituciji koja obično prima samo postdiplomce. Kasnije je nasledio svog mentora i postao profesor u ovoj prestižnoj instituciji. Ovaj pevač danas redovno nastupa na scenama najvećih svetskih operskih kuća, kao i na koncertnim pozornicama, izvodeći nešto raznovrsniji reperotar. Značajne operske role ostvario je u velikim operskim kućama poput Frankfurtske opere, Teatra Champs-Elysées, te na festivalima kao što su Festival u Salcburgu. Tokom svoje uspešne karijere imao je priliku da sarađuje sa Berlinskom filharmonijom, Njujorškom filharmonijom, Bostonskim simfonijskim orkestrom, kao i sa svim vodećim svetskim baroknim orkestrima.
Pročitajte još
Božić bez snega: Jelisaveta Orašanin sa decom uživa u Los Anđelesu
Jelisaveta Orašanin otputovala se decom u Ameriku
18/12/2024
Saznajte višeNakon vesti da se razvela oglasila se Ana Stanić, imala da poruči samo jedno
Ana Stanić se razvela posle 14 godina braka
18/12/2024
Saznajte višeZnate li koliko godina ima Viki Miljković? Danas joj je rođendan, a slavlje je duplo
Viki Miljković slavi jubilarni rođendan
18/12/2024
Saznajte višeZimska kapa Marija Šerifovića je nešto najslađe što smo videli danas i za dečake i za devojčice
Zimska kapa Marija Šerifovića topla i meka
18/12/2024
Saznajte višeIza zidina zimska bajka: Tradicionalno kićenje dvorišta JK gotovo!
Dvorište Jelene Karleuše u novogodišnjim bojama
18/12/2024
Saznajte više
Komentari (0)