Paprike se već dugo vremena upotrebljavaju u kuhinjama širom sveta. Teško bi bilo nabrojati vrste jela a kamoli recepte u kojima se pominje paprika.
Zbog jarkih i raznovrsnih boja rado ih koriste i za dekoraciju hrane. Svima je dobro poznat veoma aromatičan miris i ukus ovog povrća koji ce svakom jelu, cak upotrebljen u malim količinama, dati predivnu aromu. Ovu temu sada ostavljamo kulinarima a mi prelazimo na priču o paprici i njenim lekovitim svojstvima.
Kao prvo da objasnimo šta su to fitohemikalije. Fitohemikalije u doslovnom prevodu znače biljne hemikalije ili hemikalije biljnog porekla. Pri tom se misli na ogroman broj biološki aktivnih hemikalija koje se nalaze u biljkama. Biljni pigmenti takođe spadaju u ovu ogromnu grupu jedinjanja, kojoj se u poslednje vreme prepisuje sve više značaja. Naime fitohemikalije sve češće nazivaju vitaminima 21. veka.
A sada šta nauka kaže o parikama? Ovo povrće može biti u raznovrsnim bojama i to: žutoj, narandžastoj, crvenoj, ljubičastoj, zelenoj pa čak braon i crnoj. Svaka boja paprike u sebi sadrži različite vrste fitohemikalija potrebnih za zdravo funkcionisanje organizma. Veliki broj fitohemikalija u paprikama ima antioksidantna svojstva, pa mogu sprečiti ili smanjiti simptome određenih bolesti. Osim toga one mogu biti i različitog ukusa, pa su tako neke blage i slatke a druge ljute. Bitno je znati da kakav god ukus imale, paprike su veoma hranljive i spadaju u biljke najbogatije vitaminima C i A. Imaju nisku energetsku vrednost, pa su odlične za dijetalnu ishranu, posebno zbog toga što obiluju mineralima, posebno kalijumom.
Crvena paprika je posebno bogata fitohemikalijama i dobar je izvor vitamina K, minerala mangana i molibdena. Pa da pogledamo i njena lekovita svojstva:
- Zahvaljujući vitaminu A, korisna je za očuvanje vida i protiv raznih vrsta infekcija.
- Vitamin C podiže imunitet i smanjuje rizik od pojave raka.
- Vitamin B6 je od vitalnog značaja za ljudski organizam, hrani nervni sistem i popravlja imunitet.
- Beta-karoten koji se nalazi u crvenoj paprici poznat je kao zaštita od određenih vrsta raka, kao što je rak dojke.
- Likopen u crvenoj paprici može smanjiti rizik od raka jajnika.
- Ovo povrće deluje antidepresivno, antiseptički, otvara apetit, podstiče varenje hrane, pozitivno deluje na rad bubrega i creva.
I na kraju da kažemo, da je i papriku kao i mnogo drugo povrće, najbolje jesti dok je sveža, da bi se vitamini (pogotovo vitamin C) što bolje iskoristili.
Izvor: kodren.com
Pročitajte još
Ovako Brena tretira goste na slavi! Pojavio se snimak iz doma na Bežanijskoj kosi
Gosti Lepe Brene imaju poseban tretman
22/11/2024
Saznajte višeDarko Lazić na Aranđelovdan krstio ćerku, kumu svi znate
Darko Lazić krstio ćerku Srnu
21/11/2024
Saznajte višeSve je iznenadio izborom: Idu dani, a Saša Kovačević ima divne vesti
Saša Kovačević i Miki Manojlović zajedno pred kamerama
21/11/2024
Saznajte višeNedejka i Jelenu znamo, ali ne i Ivonu: Ovo je lepa snaja Radoša Bajića
Snaja Radoša Bajića bavi se odgovornim poslom
21/11/2024
Saznajte višeCakana i njen suprug blistali na crvenom tepihu, detalj na njegovoj ruci privukao pažnju
Muž Dragice Radosavljević Cakane nosi skupoceni sat
21/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)