Dok osteoporoza može zvučati poput bolesti starijih žena, prava je istina da smo svi kandidati za ovu bolest!
Osteoporoza je stanje loše gustine kostiju do kog može dovesti više uzroka. Najčešće se radi o kombinaciji više uzročnih činilaca. Sama osteoporoza nema tipičnih simptoma, a prelomi kuka i kompresivni prelomi kičme, koji su tipični za osteoporozu, zapravo su komplikacije, a ne simptomi bolesti.
Zbog toga nije moguće dijagnozu pravovremeno postaviti na osnovu simptoma kao što smo to navikli kod većine drugih bolesti.
Između 20. i 25. godine prestajemo graditi svoje kosti i ostajemo s onim u što smo ulagali do tog vremena. Negde između 30. i 40. godine počinje smanjenje koštane mase, zavisno o tome koliko se držite smernica stručnjaka o pravilnoj ishrani, vežbate i drugim faktorima zbog kojih su kosti čvrste.
Hoće li vaše kosti izdržati test vremena?
Pušenje je štetno
Mnoga su istraživanja pokazala povezanost između osteoporoze i pušenja, iako strunjacima još nije u potpunosti jasan mehanizam koji djeluje u pozadini ove veze. "Pušenje je jedan od gorih faktora životnog stila za krhke kosti", upozorio je Rober Recker, direktor Centra za istraživanje osteoporoze Univerziteta Creighton.
Poremećaji u ishrani
Anoreksija je jedna od češćih faktora rizika za osteoporozu, tvrdi endokriologinja Univerziteta columbia Elizabeth Shane, koja proučava osteopeniju kod mladih žena – ranu fazu osteoporoze.
Kada težina žene padne do nivoa neuhranjenosti, takođe se snizi nivo hormona, a često je praćeno izostankom menstruacijee. "Bilo šta što snižava nivo estrogena utiče na rast kostiju", tvrdi Shane.
Porodica
Pojava osteoporoze u vašoj porodici je vrlo bitna za predviđanje vašeg rizika od ove bolesti. Ako su u vašoj porodici starije osobe doživele prelome, imaju loše držanje, izgubile su na svojoj visini, razvile osteoporozu pre 50. godine ili pre menopauze, spomenite to svom lekaru.
Alkoholna pića
Alkohol slabi naše kosti jer nas lišava kalcijuma, magnezijuma i drugih minerala neophodnih za zdrave i čvrste kosti. Što više alkoholnih pića konzumirate, to ćete biti bliže razvijanju osteoporoze. Žene su podložnije ovoj bolesti.
Jeste li slomili ruku ili nogu?
Osobe najčešće saznaju kako boluju od osteoporoze nakon što slome jedan deo svojeg tela. Naše su kosti prilično čvrste i trebale bi izdržati većinu blagih padova. Ako to nije slučaj s vama ili ako ste imali više od jednog preloma, javite se svom lekaru zbog pretrage gustine kostiju kako biste bili sigurni.
Bolujete od autoimune bolesti?
Istraživanja su pokazala kako su osobe koje boluju od autoimunih bolesti sklonije osteoporozi nego opšta populacija. Smatra se kako su u pozadini odgovorni lekovi, obično kortikosteroidi, koji se koriste za terapiju autoimunih bolesti (Crohnova bolest, lupus, reumatoidni artritis i sl.).
Koliko ste mladi/stari?
Sama po sebi, starost je faktor rizika za osteoporozu. Ova je bolest češća kod muškaraca starijih od 50 godina i žena koje su prošle menopauzu. Štaviše, muškarac stariji od 50 godina je skloniji prelomu kosti zbog osteoporoze nego što je sklon razvijanju raka prostate. To ne znači da su mlađe osobe zaštićenije. Zbog promene u ishrani i životnom stilu osteoporoza i osteopenija su sve češće kod osoba u 30-ima i 40-ima.
Jeste li žena?
Žene su te koje češće obolijevaju od osteoporoze, delimično jer imaju manji kostur, a delimično zbog hormonalnih promena kroz koje prolaze, a koje pridonose gubitku koštane mase.
Obratite pažnju na pravilnost svoje menstruacije . Ako koju propustite, to je obično uzrokovano niskim nivoom hormona estrogena - on neposredno pridonosi gubitku koštane mase. U pozadini manjka ovog hormona mogu biti mnogi razlozi: preterivanje sa vežbanjem , poremećaj u ishrani, sindrom policističnih jajnika i sl.
Pazite li na svoju ishranu?
Današnji hektični život ne dozvoljava nam puno vremena za promišljanje i kreiranje uravnoteženih i zdravih obroka. Za zdravlje kostiju neophodna je ishrana bogata vitaminima i mineralima s naglaskom na unos kalcijuma i vitamina D.
Stručnjaci američke Klinike Mayo preporučuju raznoliku, uravnoteženu i umerenu ishranu. Savetuju više voća, povrća i žitarica, a manje masti i holesterola.
Istraživanja pokazuju kako povećan unos voća i povrća, uz smanjen unos belančevina iz mesnih izvora, poboljšava zdravlje kostiju. Smatra se da je od 150 do 170 grama nemasnog mesa dnevno najbolji izbor za srce i kosti. Treba birati i hranu koja sadržava nezasićene masti, poput maslinovog ulja.
Izvor: kodren.com
Pročitajte još
Darko Lazić na Aranđelovdan krstio ćerku, kumu svi znate
Darko Lazić krstio ćerku Srnu
21/11/2024
Saznajte višeSve je iznenadio izborom: Idu dani, a Saša Kovačević ima divne vesti
Saša Kovačević i Miki Manojlović zajedno pred kamerama
21/11/2024
Saznajte višeNedejka i Jelenu znamo, ali ne i Ivonu: Ovo je lepa snaja Radoša Bajića
Snaja Radoša Bajića bavi se odgovornim poslom
21/11/2024
Saznajte višeCakana i njen suprug blistali na crvenom tepihu, detalj na njegovoj ruci privukao pažnju
Muž Dragice Radosavljević Cakane nosi skupoceni sat
21/11/2024
Saznajte višeRastko Janković za HELLO! otkrio kakav odnos ima sa Marijinom decom
Ćerka Marije Veljković na crvenom tepihu
21/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)