Mladež koji upozorava

Mladež koji upozorava

Autor: | 07/06/2013

0

Maligni tumori kože u 70 odsto slučajeva ne nastaju iz postojećih mladeža, već na mestima na kojima ih nije bilo. Rano otkrivanje je presudno za lečenje.

Svake godine već  s prvim prolećnim danima stručnjaci upozoravaju na štetnost sunčanja i solarijuma zbog sve većeg broja obolelih od raka kože. Prema rečima doktorke Gordane Krivaćević, specijaliste dermatovenerologije iz Poliklinike Medikom, na pojavu melanoma najveći uticaj ima štetno, kumulativno dejstvo sunčevih zraka.

Naša koža pamti sva oštećenja koja je pretrpela još od ranog detinjstva pa sve do danas, kao i preterano izlaganje suncu bez zaštite. Iako su mladeži benigne promene, teško ih je razlikovati od melanoma - najopasnijeg karcinoma kože. Ipak, maligni tumori u 70 odsto slučajeva ne nastaju iz postojećih mladeža, već na koži na kojoj ranije ništa nije bilo - kaže dr Krivaćević.

Redovnim samopregledom mladeža i dermoskopijom na vreme se otkriva oko 95 odsto melanoma, ističu stručnjaci, a rana dijagnostika je od presudnog značaja za izlečenje.

Jednostavan samopregled

- Svako može s vremena na vreme da obavi jednostavan samopregled kože i mladeža. To ćete najlakše uraditi ako stanete ispred ogledala i detaljno pregledate svaki deo svog tela od glave do pete. Pažljivo osmotrite jedan po jedan mladež. Ne zaboravite da pregledate leđa, unutrašnji deo ruku i nogu. Bezopasan mladež je pravilnog oblika: okrugao, uzdužan ili ovalan. Kroz njega možete povući zamišljenu pravu liniju koja ga deli na dva jednaka dela. Ivice mladeža treba da budu glatke, ravne, pravilne. Ako bilo koji od njih ima izražene reckave ivice, neophodno je da ga pregleda specijalista dermatolog - objašnjava dr Krivaćević.

Normalno je da se tokom života kod svakog pojavljuju novi mladeži, ali kad mladež počne da se menja, postaje nepravilnog oblika, menja mu se boja (na jednom kraju je svetliji, a na drugom taman), neoštrih je ivica i počne da raste (za pet milimetara je, na primer, veći) onda se obavezno treba javiti lekaru.

Vreme za dermoskopiju

- Veličina mladeža je takođe značajna, a posebno treba obratiti pažnju na svaki koji je veći od šest milimetara u prečniku. Ako mladež boli, svrbi ili krvari, neophodan je pregled. Lekar mladeže posmatra posebnom lupom i dermoskopom. Mikroskopski pregled mladeža (dermopskopija) bezbolan je, neinvazivan i brz metod dijagnostike. Kod osoba s velikim brojem pigmentnih promena na telu dermoskopija pomaže u donošenju odluke koji mladeži su potencijalno opasni. U tim slučajevima savetuje se preventivno otklanjanje koje je vrlo jednostavno - kaže dr Krivaćević.

U posebno rizične grupe spadaju osobe koje imaju više mladeža, kao i oni koji imaju displazne mladeže, malo veće, drugačije od običnih, a koje imaju i članovi njihove porodice.

Vrste mladeža

Mladeži (nevusi) su benigne pigmentovane promene kože. Mogu biti svetlosmeđi do tamnobraon prebojeni, u nivou ili iznad nivoa kože. Već  na rođenju ili ubrzo posle rođenja na koži se pojavljuju prvi mladeži. Tokom života njihov broj se povećava. Broj mladeža zavisi od tipa kože, nasleđa, ali i izloženosti sunčevim zracima.

Obavezna zaštita

Iako su mladeži benigne promene, teško ih je razlikovati od melanoma -najmalignijeg tumora kože. Na pojavu melanoma najveći uticaj ima štetno dejstvo sunčevih zraka. Zato je potrebno redovno korišćenje krema ili fluida sa UVB i UVA zaštitom, samopregledi, praćenje mladeža i povremeni pregledi kože kod dermatologa

Izvor: codren.com

Komentari (0)

Loading
Goca hellomagazin
Tagovi: