Doručak sam po sebi povećava dužinu života. U nekim od prvobitnih istraživanja utvrđeno je da su osobe koje su doručkovale i nisu jele između obroka bile izložene dvostruko manjem riziku od smrti u odnosu na osobe koje su preskakale doručak i užinale. (piše: dr Nil Nidli)
Skorija analiza podataka istraživanja okruga Alameda koncentrisala se naročito na osobe od 60 do 94 godina starosti. Oni koji nisu doručkovali redovno imali su 50% povećan rizik od smrti u poređenju sa onima koje su redovno doručkovali. Zanimljivo je, u ovoj grupi starijih Amerikanaca, dug život je podjednako zavisio od dobrog doručkovanja kao i od uzdržavanja od pušenja i redovnog fizičkog vežbanja. Uprkos tim činjenicama (i onome što su im majke verovatno rekle), većina ljudi navodi veliki broj razloga za neuzimanje doručka.
Uobičajeni razlog je da nisu veoma gladni ujutru, što je uobičajeni rezultat jedenja obilnog obroka uveče. Blaži večernji obrok će obično rešiti problem. Još bolje, ako morate da rešite problem, pokušajte da ne večerate nedelju dana. Krajem nedelje ćete verovatno biti željni dobrog doručka. Možete takođe da otkrijete da čvršće spavate, iako možda odete u krevet gladni nekoliko noći dok se vaše telo ne prilagodi. Uz malo planiranja, doručak je obično lakše pripremiti od ručka ili večere. Budite kreativni sa upotrebom žitarica i uzimajte nekoliko porcija svežeg voća.
Doručkovanje pomaže u sprečavanju dobijanja na težini
Još jedan razlog koji se navodi za preskakanje doručka je sprečavanje povećanja težine. Neke osobe razmišljaju da će im, pošto nisu gladne ujutru, preskakanje doručka pomoći da uzimaju manje kalorija tokom dana i tako će doprineti smanjenju težine. To je zabluda. Istina je da doručkovanje treba da bude deo bilo kog programa smanjenja težine.
Pre više godina dr Čarls Kap (Charles Cupp) je predložio da je povećanje težine rezultat neodgovarajućeg vremenskog usklađivanja uzimanja hrane u vezi sa vremenom spavanja noću. Tokom medicinske prakse koja je trajala neverovatnih sedam decenija, Kap je uputio stotine pacijenata u svoj novi pristup kontrole težine. Pacijenti sa viškom kilograma upućeni su da izmene svoje obrasce obroka sa obilnih obroka i užina noću, na obilan jutarnji obrok, umereni ručak i laganu večeru. Trebalo je da jedu svoj poslednji obrok u idealnom slučaju u podne, ali nikako posle 3:00 popodne, i rečeno im je da ne idu na spavanje bar osam i po časova posle poslednjeg uzimanja hrane. Značajno je da im nije traženo da menjaju svoj izbor hrane niti količinu kalorija koju jedu. Zainteresovani istraživači u odseku za ishranu pri Fakultetu zdravstvene zaštite Univerziteta u Tulanu istražili su beleške o 955 Kapovih pacijenata sa viškom kilograma. Ovi dokazi i brojna druga istraživanja ukazuju da bi redovno doručkovanje trebalo da bude deo bilo kog ozbiljnog programa za smanjenje težine.
Uočite da su se neke dodatne koristi pojavile od doručkovanja: poboljšan nivo hemoglobina u krvi, umanjena količina šećera u krvi i poboljšana funkcija tiroidne žlezde. Tipovi hrane koji se obično uzimaju za doručak takođe mogu da doprinesu značaju jutarnjeg obroka za kontrolu težine. U američkoj kulturi večernji obrok tradicionalno sadrži deo bogat mastima zasnovanim na životinjskim proizvodima, a doručak je obično usredsređen na voće i žitarice, uz sa njima povezane složene ugljene hidrate. To postaje značajno kada uvidimo da je dobitak na težini često povezan sa uzimanjem previše kalorija iz masti umesto iz složenih ugljenih hidrata. U laboratoriji, životinje na ishrani bogatoj mastima imale su veću težinu od onih koje su bile na režimu sa malo masti – čak i kada su obe grupe jele isti broj kalorija svakog dana.
Doručak i srčani napadi
Pokazalo se da doručak pruža još jednu korist. Odrasle osobe mogu da smanje rizik od infarkta redovnim doručkovanjem. Krvne pločice, telesne ćelije za zgrušavanje krvi, postaju “lepljivije” ujutru pre doručka. To povećava težnju ka formiranju krvnog ugruška tokom jutarnjih časova. Ako se takav ugrušak javi u srčanim krvnim sudovima, rezultat je infarkt. Kao što je očekivano na osnovu ove fiziologije, većina srčanih udara se odigrava između sedam časova pre podne i dvanaest časova. Doručkovanje može da pomogne da krvne pločice postanu manje lepljive i da se na taj način umanji rizik od jutarnjih srčanih udara.
REZULTATI EKSPERIMENTA SA UZIMANJEM DORUČKA I MRŠAVLJENJEM:
Svi pacijenti koji su sledili uputstva smanjili su težinu
- Oni koji su jeli samo doručak, gubili su u proseku oko 4,5 kg mesečno.
- Oni koji su jeli doručak, ručak i užine gubili su u proseku oko 2,3 do 2,7 kg mesečno.
- Kod onih koji su smanjili težinu za 9 do 13,5 kg došlo je do porasta nivoa hemoglobina.
- Nivo šećera u krvi dijabetičara, koji su izgubili 13,5 kg ili više, normalizovao se.
- Hipotiroidni pacijenti su ispoljili smanjenje potreba za dnevnim održavanjem funkcije tiroide.
Izvor: http://www.kodren.com/zdrava-ishrana/111-doručak-produžava-život.html / Preuzeto iz izvrsne knjige dr Nila Nidlija “Zakoni zdravlja i izlečenja”
Pročitajte još
Zimska čarolija Jelene Kostov na Goliji: Luksuzniju vikendicu nećete videti
Vikendica Jelene Kostov nalazi se na Goliji
26/12/2024
Saznajte višeNakon 3 duge godine! Lepe vesti iz porodice Novaka Đokovića, čestitke stižu sa svih strana
Zoran Terzić posle tri godine ponovo selektor
26/12/2024
Saznajte višeBožićna bajka Nine Seničar, Nora i Noa su kao med
Nina Seničar objavila fotografiju sa decom
26/12/2024
Saznajte višeNekad su bili nerazdvojni: Zbog čega su se udaljili Maca i Marija Šerifović?
Odnos Marije Šerifović i Dragana Marinkovića Mace nije kao ranije
26/12/2024
Saznajte višeAnastasija Ražnatović se suočava sa zdravstvenim problemom, javno priznala
Zdravstveni problem Anastasije Ražnatović
25/12/2024
Saznajte višePrva fotografija praunuke Šabana Šaulića!
Prva fotografija praunuke Šabana Šaulića
25/12/2024
Saznajte više
Komentari (0)