Kako ublažiti simptome PMS-a

Kako ublažiti simptome PMS-a

Autor: | 04/11/2014

0

Osam prirodnih načina da umanjite neprijatne predmenstrualne simptome. Fizička aktivnost smanjuje stres. Ograničite unos soli, izbegavajte kofein i šećer.

Više od 90 odsto žena povremeno oseća neprijatne simptome predmenstrualnog sindroma - stres, nadutost, bolove u stomaku, nagle promene raspoloženja, anksioznost. Pet do 10 procenata žena ima veoma ozbiljne tegobe, koje značajno utiču na njihov svakodnevni život. Britanski „Net doktor“ savetuje kako da se umanje tegobe predmenstrualnog sindroma.

1. Psihoterapija i vežbanje

Kognitivno-bihevioralna terapija može da pomogne u učenju novih tehnika za smanjenje predmenstrualnih psihičkih tegoba. Takođe, fizičke vežbe su obavezne, jer umanjuju stres i pomažu lučenju endorfina, koji utiče na raspoloženje.
Od pomoći može da bude i kupka sa nekoliko kapi eteričnog ulja od jasmina, geranijuma ili ulja od kamilice.

2. Ulje od jagorčevine za preosetljive grudi

Ovo ulje olakšava tegobe kod bolnih i napetih grudi. Promene nivoa estrogena i progesterona kod mnogih žena dovode do osećaja zategnutosti i bola u grudima. Ulje od jagorčevine sadrži kiseline koje deluju antiupalno i umanjuje bol u grudima. Simptome mogu da olakšaju i namirnice bogate vitaminom B6, poput pasulja, celovitih žitarica, ribljeg ulja, banana i piletine. U dnevni jelovnik treba ubaciti makar jednu porciju hrane bogate vitaminom B6. Od pomoći mogu da budu i biljni suplementi i čajevi od konopljike ili lišća maline.

3. Biljke smanjuju krvarenje

Preterano menstrualno krvarenje nije samo neprijatno, već može i da bude znak (i jedan od uzroka) anemije. Ukoliko se preobilno krvarenje ponavlja od ciklusa do ciklusa, treba otići kod ginekologa.
Prva pomoć mogu da budu i biljke, poput hajdučke trave, koprive ili rusomače. Ako je razlog obilnog krvarenja anemija, potrebno je uzimati više gvožđa i folne kiseline. Kako stres može da doprinese pojačanom krvarenju, dobro je naučiti i primenjivati tehnike relaksacije.

4. Ishranom protiv zadržavanja vode

Variranje nivoa hormona može da izazove zadržavanje vode u organizmu. Pred ciklus žene mogu imati i tri kilograma više nego inače! Da bi se sprečilo zadržavanje vode, poželjno je ograničiti unos soli, kao i hrane bogate natrijumom.
Preporučuje se hrana bogata vlaknima, poput žitarica, semenki, orašastog voća i pasulja. Uz takvu ishranu potrebno je unositi dovoljno vode, jer će u suprotnom organizam zadržati svu unetu vodu. Kao „hitna pomoć“ može da se popije čaj od maslačka, koji ima diuretski efekat.

5. Manje mleka, manje akni

Dok estrogen povoljno utiče na kožu lica, progesteron pogoršava sve promene na koži, pa su akne karakteristične za predmenstrualni period. Od pomoći može da bude privremeno izbacivanje kravljeg mleka iz ishrane.

Po jednoj teoriji, progesteron iz mleka krava loše utiče na akne, pa je potrebno izbaciti kravlje mleko iz ishrane u danima pred menstrualni ciklus. Ali, kalcijum iz mleka treba obavezno nadoknaditi drugim namirnicama.

6. Nivo estrogena i glavobolja

Hormoni su „zaslužni“ i za menstrualne glavobolje. Ovi bolovi se takođe povezuju s estrogenom, ali nije nizak nivo ovog hormona „krivac“ za glavobolju, već njegov nagli pad.
Zato je najbolje pokušati da se nivo estrogena održi stabilnim - unošenjem hrane koja sadrži biljni estrogen (soja, pasulj, grašak, sočivo i seme lana).

7. Kupka za menstrualne grčeve

U vreme ciklusa pojačano se oslobađaju prostaglandini, odgovorni za kontrakcije kojima se krv istiskuje iz materice. Zdrav način života, uz svakodnevno vežbanje, dovoljno sna i izbegavanje stresa, može da umanji intenzitet menstrualnih grčeva. Od pomoći su i topla kupka sa nekoliko kapi ulja lavande, ili obloga ili termofor sa toplom vodom na donjem stomaku.

8. Gvožđe i hronični umor

Moge žene osećaju pojačan umor u danima pred menstruaciju, što može da bude izazvano pojačanim gubitkom krvi i gvožđa. Potrebno je uzimati hranu bogatu gvožđem - spanać, jaja, pasulj, celovite žitarice. Mnogim ženama pomaže hrana koja sadrži visok nivo kalcijuma poput jogurta ili mleka.
Kod osećaja pojačanog umora treba što više jesti namirnice sa niskim glikemijskim indeksom, koje će nivo šećera u krvi duže održavati stabilnim. S druge strane, treba izbegavati užine sa šećerom kao i kofein, jer će oni posle kratkotrajnog podizanja energije dovesti do još većeg umora.

Izvor: kodren.com

 

Komentari (0)

Loading
Goca hellomagazin

Pročitajte još

Najnovije vesti