Umesto da verujemo nekim mitovima u vezi sa spavanjem, bolje je da poslušamo stručnjake.
1) NADOKNADIĆU TO ZA VIKEND
Ako ste sinoć, na primer, loše spavali, večeras lezite ranije i verovatno ćete nadoknaditi to sna koji ste propustili. Međutim, ukoliko već duže vreme ne spavate kako treba, to se, jednostavno, ne može nadoknaditi. Ako ostanete duže u postelji tokom vikenda, to može poremetiti ritam spavanja. Onda, opet, u nedelju uveče nećete moći da zaspite, i krug se nastavlja.
2) AKO SE PROBUDIM USRED NOĆI, OSTAJEM U KREVETU I POKUŠAVAM OPET DA ZASPIM
Ako vam se dogodi da se u neko doba noći probudite, bolje je da ustanete iz kreveta, malo prošetate po kući, osim ako niste od onih koji mogu da leže budni u mraku i dalje opušteni, sa pozitivnim msilima. Najgore je da ostanete u krevetu i na silu pokušavate da zaspite. Idite u drugu sobu, malo pročitajte nešto, i vratite se u krevet kad osetite da ste opušteni. Ako vam se to često dešava, promenite nešto u spavaćoj sobi - posteljinu, okrečite zidove, promenite zavese...
3) MORAM DA ODSPAVAM OSAM SATI ZATO ŠTO SE TO PREPORUČUJE
Ne postoji univerzalno rešenje za sve ljude. Nekome je potrebno više sna, nekome manje. Ako spavate osam sati i posle se osećate iscrpljeno tokom dana, znači da vam to nije dovoljno. Neko se posle pet do šest sati sna oseća sasvim orno, a neko drugi funkcioniše tek ako se dobro naspava. Pored toga, potreba za snom se menja i tokom godina, a može da zavisi i od godišnjeg doba.
4) SASVIM JE NORMALNO ŠTO HRČEM
Iako 40 odsto stanovništa hrče u nekom periodu, hrkanje kao takvo ne bi trebalo ignorisati. Ono može biti znak opstruktivne apnee, do koje dolazi kada se disajni putevi zablokiraju tokom sna, a osoba se budi boreći se za dah. Takvi česti prekidi u disanju loše utiču na srce.
5) AKO OSETIM POSPANOST U VOŽNJI, OTVORIM PROZOR I POJAČAM MUZIKU
Niša ne može otkloniti pospanost koja se javi prilikom vožnje. Zato je najbolje da stanete i napravite pauzu. Mozak je poput kompjutera. Kada počinje da se zamara, programi mu se gase jedan po jedan. Jedna od prvih zona u mozgu koja se gasi od preteranog umora jeste frontalni deo, gde je smešten centar za prosuđivanje.
6) PATIM OD NESANICE I NIKAD NE SPAVAM
Nesanica nastaje kada nemate kvalitetan san, ili nemate onako kvalitetan san kakav vi želite. Neki ljudi često govore da su spavali samo dva, tri sata, ali to nije tačno. Ali, čak i sama percepcija i verovanje da ste ovako malo spavali, može biti štetno isto koliko i nedostatak sna.
Izvor: yena.blic.rs
Foto: freedigitalphotos.net
Bolje je da promenite stil izražavanja, i da kažete da ste imali problema da zaspite, ili da se budite tokom noći ili nešto slično.
Slične Vesti
Muči vas nesanica? Posle ovih jednostavnih saveta spavaćete kao beba
Problem sa spavanjem uspešno ćete prevazići promenom stila života i određenih navika
21/11/2021
Saznajte višePročitajte još
Darko Lazić na Aranđelovdan krstio ćerku, kumu svi znate
Darko Lazić krstio ćerku Srnu
21/11/2024
Saznajte višeSve je iznenadio izborom: Idu dani, a Saša Kovačević ima divne vesti
Saša Kovačević i Miki Manojlović zajedno pred kamerama
21/11/2024
Saznajte višeNedejka i Jelenu znamo, ali ne i Ivonu: Ovo je lepa snaja Radoša Bajića
Snaja Radoša Bajića bavi se odgovornim poslom
21/11/2024
Saznajte višeCakana i njen suprug blistali na crvenom tepihu, detalj na njegovoj ruci privukao pažnju
Muž Dragice Radosavljević Cakane nosi skupoceni sat
21/11/2024
Saznajte višeRastko Janković za HELLO! otkrio kakav odnos ima sa Marijinom decom
Ćerka Marije Veljković na crvenom tepihu
21/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)