Brz tempo života, iscrpljujući poslovi, nedostatak kvalitetnog sna, potreba da se uvek bude na visini zadatka, želja da se otkloni stres instant metodom, poboljša memorija i probudi koncentracija, teraju neke ljude da posegnu za brzim rešenjem obnavljanja energije tako vispreno, marketinški, sugestivno upakovanim u limenku zvanu „bum“ energije. Kreativci se utrkuju u osmišljavanju naziva limenki, a i reklama.
Ako pogledamo statistiku o tome koji deo populacije najviše koristi ove napitke (a to su mladi, koji ih ponekad kombinuju sa narkoticima, lekovima, alkoholom) s tim da ih danas uzimaju i stariji ljudi, vozači, noćni čuvari, taksisti, sportisti itd,
Gde su nastala ova pića?
Izvorno potiču iz Azije i javljaju se oko 1963. godine. Gust sirupast napitak su najpre koristili japanski poslovni ljudi pre odlaska na sastanke s ciljem da zadrže budnost i koncentraciju. Austrijanci su 1987. prvi put predstavili svoje energetsko piće. U Nemačkoj i Engleskoj počinje prodaja tek 1994. godine. A Francuska je 2008. dopustila prodaju energetskih pića uz jasne oznake i ograničenja upotrebe.
Šta sadrže?
Kod svih proizvođača, sastav je manje-više sličan. Sastojci su: šećer, kofein, taurin, vitamini, voćni koncentrati, konzervansi, CO2, glukoronolakton, efedrin (ređe), biljni dodaci.
Šećer – glukoza i fruktoza osim što daju osećaj slatkog, vrlo brzo se resorbuju iz digestivnog trakta i dalje uključuju u ciklus glikolize.
Kofein – nema nikakvu nutritivnu vrednost. Predstavlja organsko jedinjenje biljnog porekla. Prirodni psihostimulans. Može se izolovati iz zrna kafe, lista čaja, kakao zrna.
Taurin – organska kiselina. Glavni sastojak žuči. Derivat cisteina. Nalazi se u majčinom mleku, pilećem mesu, ribi. Čovekov organizam proizvodi 120 mg taurina na dan.
Vitamini – u korist opravdanja „zdravih“ sastojaka pića, proizvođači često dodaju vitamine B kompleksa. Merenja su pokazala da su te količine zanemarljivo male u odnosu na stvarne potrebe čoveka.
Glukoronolakton – često se nalazi u energetskim pićima, a njega organizam prirodno proizvodi.
Biljni dodaci – možda čak i osnovni dodatak, biljka guarana (Paullinia cupana). Sadrži pored metilisanog ksantina kofeina i druge ksantine kao što su teobromin i teofilin, a sadrži i tanin. U Evropi na tržištu se nalazi i u obliku praha za pripremu guarana čaja radi produženja budnog stanja. Tu su još i Ginko, Ginseng, Echinacea.
Efedrin – klinički je dokazan kao snažan stimulator srčanog rada. Ima kratkotrajno dejstvo. Brzo se razgrađuje u manje fragmente koji gube prethodni potencijal. On se, inače, i klinički koristi za stimulaciju kardiovaskularnog sistema.
Šta ne valja?
Količina sastojaka veća od prihvatljivih!
Kofein – različito deluje na ljude u zavisnosti od pola i starosti, prirodnu preosetljivost. Pod umerenim unošenjem za odrasle smatra se količina od 3 mg kofeina na kg telesne mase. Limenke imaju visok sadržaj, a kreće se od oko 80 mg po limenci ili preko 300 mg/l, a to je znatno više od kofeina u prosečnoj šoljici kafe, duplo više u odnosu na šoljicu čaja i 2-3 puta više u odnosu na sadržaj kofeina u gaziranim bezalkoholnim pićima.
Taurin – postoji dozvoljena granica. Ta granica iznosi 3000 mg dnevno. Višak se izlučuje preko bubrega, ali o prekomernom unosu se malo zna.
Glukoronolakton – na dnevnom nivou se proizvede 1-2 mg ove supstance. Energetskim pićima se unosi 840-1880 mg.
Šta rade energetska pića našem organizmu?
Šećer - obezbeđuje veliku količinu energije potrebnu za rad i dodatne napore. Vitamini B grupe potpomažu oslobađanje energije iz šećera. Kofein stvara ugodan osećaj topline, stimuliše nervni sistem, daje dobro raspoloženje, pojačava budnost i koncentraciju. Ali (!) prekomerno uživanje izaziva nemir, prenaglašene emocionalne reakcije, ubrzano lupanje srca, povećanje pa pad krvnog pritiska… Taurin učestvuje u mišićnoj kontrakciji što dovodi i do kratkotrajnog povećanja snage srčanog mišića.
Neki lekari navode kao posledice konzumacije energetskih napitaka: poremećaj srčanog ritma, nekontrolisanu hipertenziju, pa čak i komplikacije u vezi sa zidom aorte.
Kobna kombinacija:
Energetsko piće + alkohol. Šta se dešava? Alkohol i energetska pića uzrokuju dehidraciju, a ona može da spreči organizam da metaboliše alkohol i tako poveća toksični učinak alkohola. Ova mešavina ne dozvoljava da se na vreme proceni koliko se alkohola popilo, pa su česta pijanstva.
Zablude
Energetsko piće obezbeđuje priliv energije. Da, ali kratkotrajno. Dejstvo kofeina je kratkog daha, traje nekoliko sati što ne zadovoljava potrebe konzumenta, te on poseže za novom količinom. Redovna upotreba dovodi do razvoja tolerancije, a prekid može izazvati burne reakcije, što opet konzumenta gura u zamku ponovnog uzimanja.
Energetski napici poboljšavaju fizičku spremnost – kofein ima diuretičko dejstvo te tako povećava gubitak tečnosti iz organizma što opet negativno utiče na fizički kapacitet u toku neke sportske aktivnosti.
Energetska pića mogu da zamene obrok – ova pića obezbeđuju kalorije pre svega iz šećera, daju nešto malo vitamina, ali nikako ne mogu da budu tretirana kao obrok, jer nemaju ni dovoljnu količinu proteina, ni minerala, ni biljnih vlakana, kao ni drugih sastojaka neophodnih za normalno funkcionisanje čovekovog organizma.
Ono što je dobro (ili što bi bar trebalo da bude)
Svi proizvođači su obavezni da na samo pakovanje stavljaju upozorenje o maksimalno dnevno preporučenoj količini njihovog proizvoda. Na praktično svim proizvodima ovog tipa istaknuto je i da se ne smeju upotrebljavati u kombinaciji sa alkoholom i drugim aktivnim supstancama. Takođe bi trebalo da stoji i ovo: „Ne preporučuje se konzumiranje osobama osetljivim na kofein, obolelim od šećerne bolesti, trudnicama i deci, kao ni osobama sa srčanim tegobama“.
Zakonska regulativa, Zakon o hrani ostaju u rukama svake države ponaosob. Dakle, deo se prepisuje iz Evrope, a deo reguliše sama država. Pravilnik o opštem označavanju podrazumeva samo navode „visok sadržaj kofeina“. O ostalim sastojcima se ne raspravlja.
Stručnjaci (EU Scientific Committee on Food) ne vide posebnu zabrinutost po pitanju određenih sastojaka, ali se ipak slažu u jednom: neke posledice se mogu ispoljiti ukoliko se energetska pića uzimaju u količinama koje su veće od preporučenih i u kontinuitetu.
(Šta je problem? Određeni sastoji se nalaze u hrani, nekim lekovima, pa se doza neminovno prekorači.)
Najplastičnije je delovanje energetskih pića objasnila meni moja profesorka: „Kada popijete takvo piće, ono tera vaš organizam da radi i do 5 puta brže, a nakon toga on klone i oseća se i do 3 puta gore nego pre ispijanja pića!“ A ja vam kažem da dugotrajno ispijanje iscrpljuje organizam. Umesto ovih napitaka, pronađite stalan „prirodan“ izvor energije! Kvalitetno i redovno spavanje, optimalna ishrana i uopšte, jedan ispravan pristup životu su ključ normalnog funkcionisanja, ma koliko vas svakodnevica i rutina „jela“.
Izvor: kodren.com
Pročitajte još
Darko Lazić na Aranđelovdan krstio ćerku, kumu svi znate
Darko Lazić krstio ćerku Srnu
21/11/2024
Saznajte višeSve je iznenadio izborom: Idu dani, a Saša Kovačević ima divne vesti
Saša Kovačević i Miki Manojlović zajedno pred kamerama
21/11/2024
Saznajte višeNedejka i Jelenu znamo, ali ne i Ivonu: Ovo je lepa snaja Radoša Bajića
Snaja Radoša Bajića bavi se odgovornim poslom
21/11/2024
Saznajte višeCakana i njen suprug blistali na crvenom tepihu, detalj na njegovoj ruci privukao pažnju
Muž Dragice Radosavljević Cakane nosi skupoceni sat
21/11/2024
Saznajte višeRastko Janković za HELLO! otkrio kakav odnos ima sa Marijinom decom
Ćerka Marije Veljković na crvenom tepihu
21/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)