Crni ili ražani hleb izrazito je popularan među populacijom koja brine o svom zdravlju i sprovodi pravilnu ishranu. Takav hleb bi se trebao proizvoditi od velikog udela celog pšeničnog ili ražanog zrna, tako da zadržava sve važne nutritivne sastojke.
Tajna crnog hleba je njegovo bogatstvo vlaknima, vitaminima B i E, selenom, gvožđem, magnezijumom, cinkom i ostalim visokovrednim hemijskim jedinjenjima. Već u malim količinama daje izrazit osećaj sitosti te ga zato stručnjaci preporučuju kao predjelo za otklanjanje nervoze zbog gladi.
Također, crni hleb mnogo bolje zadržava ukus, miris i može više stajati bez da se stvrdne. Korisno je znati da i crni hleb ima puno manje ”lošeg” holesterola nego beli pa se izrazito preporučuje srčanim bolesnicima te da vlakna doprinose niskom nivou šećera u krvi tako da dijabetičari isto tako cene ovaj proizvod.
Bitno je pri kupovini proverite je li crni ili integralni hleb zaista ”crni”, tj. da je proizveden od celog zrna ili je samo dodata karamela za boju, ili nešto podmuklije, što se uopšte ne bi trebalo nalaziti u hlebu.
Anonimni pekar koji je dobro upoznat s metodama bojenja hleba, opisao je za list Kurir da se u takozvani crni hleb za boju dodaje – baš svašta. Od kafe, kakaa, veštačkih boja, do crvenog vina… Metode kojima se služe proizvođači su različite, sve samo da bi uštedeli tj što više zaradili.
Ni svaki ražani hleb, nije stvarno takav. Ražanim se hlebom može nazvati samo onaj koji sadrži najmanje 30 posto ražanog brašna.
Kod ražanog testa, kvalitet glutena je loš (što je zdravo) te dolazi do pucanja “rešetke” od glutena, što prilikom pečenja onemogućuje da voda ispari iz testa. Rezultat toga je zbijena (dekava) struktura pravog ražanog hleba.
Kod pšeničnog testa kvalitet glutena je značajno bolji. Rezultat je rastresita i prozračna struktura hleba, što je za izbegavanje, posebno onih koji su bolesni ili osetljivi na gluten.
Kao zaključak gore navedenog – nije moguće da hleb sa većinskim procentom ražanog brašna bude mek i izdašan i elastičan kao beli hleb
KAKO DA SAZNATE DA LI KUPUJETE PRAVI CRNI HLEB
- Stavite u vodu komad sredine crnog hleba. Ako hleb pobeli, a voda potamni, znači da je obojen.
- Crni hleb je tvrd, zbijen i ima veću vlažnost nego beli
- Crni hleb ne može biti prozračan i elastičan
- Sredina crnog hleba ima dublje pore i manja mu je zapremnina
- Crni hleb drugačije miriše od belog
Izvor: kodren.com
Pročitajte još
Darko Lazić na Aranđelovdan krstio ćerku, kumu svi znate
Darko Lazić krstio ćerku Srnu
21/11/2024
Saznajte višeSve je iznenadio izborom: Idu dani, a Saša Kovačević ima divne vesti
Saša Kovačević i Miki Manojlović zajedno pred kamerama
21/11/2024
Saznajte višeNedejka i Jelenu znamo, ali ne i Ivonu: Ovo je lepa snaja Radoša Bajića
Snaja Radoša Bajića bavi se odgovornim poslom
21/11/2024
Saznajte višeCakana i njen suprug blistali na crvenom tepihu, detalj na njegovoj ruci privukao pažnju
Muž Dragice Radosavljević Cakane nosi skupoceni sat
21/11/2024
Saznajte višeRastko Janković za HELLO! otkrio kakav odnos ima sa Marijinom decom
Ćerka Marije Veljković na crvenom tepihu
21/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)