U ponedeljak, 3. jula navršava se 46 godina od smrti legendarnog američkog muzičara i pesnika Džima Morisona, čiji grob u Parizu predstavlja jednu od nezaoblizanih turističkih atrakcija pored Ajfelove kule, Jelisejskih polja i Luvra.
Džim Morison, čije je pravo ime bilo Džejms Daglas Morison rođen je 8. decembra 1943. godine u američkog gradu Melburnu. Bio je pevač i vođa "Dorsa" i smatran za jednog od najharizmatičnijih pevača u istoriji rokenrola.
Morison je i autor nekoliko zbirki pesama, kratkih dokumentarnih filmova i ranih muzičkih spotova.
Njegova smrt u 27. godini, 3. jula 1971. godine u Parizu zaprepastila je njegove obožavaoce. Okolnosti njegove smrti i tajna sahrana bile su predmet beskrajnih glasina i igrali su značajnu ulogu u mistici koja nastavlja da ga okružuje.
Morison je ostao jedan od najpopularnijih i najuticajnijih pevača u istoriji roka, dok su pesme "Dorsa" postale obavezne u kompilacijama stanica koje su puštale klasičnu rok muziku.
Do danas je Morisom široko poštovan kao prototip rok zvezde - grub, privlačan i misteriozan.
Pored muzike, Morison je kao pisac i pesnik bio pod uticajem Fridriha Ničea, Vilijama Blejka, Šarla Bodlera, Džeka Keruaka, a posebno Artura Remboa, često govoreći za sebe da je "Rembo u kožnoj jakni".
Za života je uspeo da izda dve knjige "The Lords - Notes on Vision" i "The New Creatures". Posthumno su izdate još dve zbirke pesma "Wilderness" i svetski poznat "The American Night".
Morison je bio jedan od retkih visoko školovanih muzičara svog vremena. Završio je Univerzizet u Kaliforniji - UCLA, koji se smatra jednim od najboljih univerziteta u SAD.
Slavni reditelj Oliver Stoun je snimio film "Dorsi" o Morisonovom životu sa Valom Kilmerom u glavnoj ulozi. Film je kritički dobro prošao, ali je bio komercijalni neuspeh.
Preživeli članovi "Dorsa" nisu bili zadovoljni istorijskim slobodama koje je Stoun ubacio u njihovu priču. Obožavaoci su verovali da reditelj nije uspeo da prikaže Morisonovu poetsku stranu i da se samo držao njegove hedonističke strane.
Morison je sahranjen na čuvenom groblju Per Lašez u Parizu na kojem su sahranjeni velikani svetske književnosti, umetnosti i slavne ličnosti kao što su Žan-Batist Poklen - Molijer, Frederik Šopen, Oskar Vajld, Onore de Balzak, Marsel Prust, Marija Kalas, Isidora Dankan, Đoakino Rosini, Žorž Bize, Ivan Montan, Simon Sinjore i Edit Pjaf.
Na njegovom nadgrobnom spomeniku piše da je bio pesnik, jer je umetnik prvenstveno tako sebe smatrao.
Pročitajte još
Detalj iz biografije Mijatovića za koji se nije znalo, tiče se pasoša
Posao Predraga Mijatovića sada veže za Beograd
22/11/2024
Saznajte višeSaša zna koliko je Aranđelovdan važan dan za Živojinoviće, kumstvo se poštuje
Aranđelovdan u domu Lepe Brene proslavljen je veličanstveno
22/11/2024
Saznajte višeTakva žena zaslužuje najviše! Suzani stigao rođendanski poklon od supruga
Rođendan Suzane Mančić je danas
22/11/2024
Saznajte višeMelina se oglasila posle osam meseci od razvoda: Suze su me ugušile
Oglasila se Melina Džinović na društvenim mrežama
22/11/2024
Saznajte višeKad je mogao Duško, mogu i ja! Ovo je Karleušin novi biznis
Novi biznis Jelene Karleuše je ovaj
22/11/2024
Saznajte višeNadmašiće „Ludilo moje“? Jovana objavila novu pesmu, otkrila da li tekst ima veze sa razvodom!
Nova pesma Jovane Pajić izašla je danas
22/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)