Poslednja u nizu tužnih vesti, zatekla nas je smrt Miodraga Kostića koji nas je napustio u 65. godini, a iza sebe ostavio je troje dece.
Srpski biznismen neće biti sahranjen u Aleji velikana, već u Aleji zaslužnih građana, kao i mnoge poznate ličnosti, a za to postoji opravdan razlog.
Mnogi stanovnici Beograda ne znaju da postoji razlika između dve Aleje u Ruzvaltovoj.

Antonio Ahel/ATAImages
Na nekoliko desetina ari, unutar zidina beogradskog Novog groblja, u dve Aleje, večni san snevaju jedni do drugih - Jovan Cvijić i Ilija Milosavljević Kolarac, Paja Jovanović i Ivo Andrić, Dragan Nikolić i Milena Dravić i mnogi drugi umetnici, naučnici i književnici.
U javnosti često dolazi do zabune oko starije - Aleje velikana i mlađe - zaslužnih građana, jer su na obe parcele sahranjene poznate ličnosti srpskog i jugoslovenskog društva.
Pročitajte: Ovo je rodno mesto Miodraga Kostića - Poreklom Nikšićanin, ali nije rođen u Crnoj Gori
Međutim, Aleje se razlikuju, što ih čini, smatraju mnogi, jedinstvenim.
„Nastale su u drugačijim društvenim okolnostima - u Aleji velikana je akcenat na porodici i naslednicima, dok se kod Aleje zaslužnih građana ličnost izdvaja iz društva kao jedinka i ne sahranjuje sa članovima porodice", objašnjava za BBC na srpskom Violeta Obrenović, istoričarka umetnosti preduzeća Pogrebne usluge.
Obrenović smatra da Aleja velikana, izgrađena 1920-ih, baštini tradiciju 19. i 20. veka, te da pored doprinosa društvu sahranjenih ličnosti, prepoznaje i značaj njegovih potomaka.
„To je bila prvobitna ideja kada se cenila porodica kao jedinica društva".
Osnovna ideja Aleje zaslužnih građana, bila je da se istaknute ličnosti, u većini slučajeva, sahranjuju pojedinačno,
„To je bila jugoslovenska ideja, da oni jednostavno pripadaju društvu - svima nama", objašnjava Obrenović.
Razlika koja se često pominje je i da ne postoji mogućnost prostornog širenja Aleja velikana, dok je površina Aleje zaslužnih građana nekoliko puta povećavana.
R.Z./ATA Images
Aleja zaslužnih građana
Aleja zaslužnih građana rađena je po projektu arhitekte Svetislava Ličine, a izgradnja je završena 1965. godine.
Isprva je nazivana Groblje zaslužnih građana.
Nalazi se na površini od oko 4.200 metara kvadratnih i nekoliko puta je proširivana.
Predstavlja posebnu arhitektonsku celinu gde je sahranjeno skoro 800 ličnosti od posebnog značaja za srpsku i jugoslovensku istoriju i kulturu.
Čovek može biti sahranjen u grobnici - gde se polažu sanduci, rozarijumima - koji su predviđeni za polaganje urni u zemlju i kolumbarijumima - pregradama u polukružnim betonskim zidovima, konhama.
Grobnice mogu biti raspoređene jedna do druge ili postavljene kružno po pet u nizu, zrakasto se šireći.
Zbog koncepta da su svi sahranjeni „jednaki po zaslugama - bez obzira na zanimanje, izgled ploča je istovetan.
Početna ideja je bila da se na pločama ne ucrtavaju religijski simboli - prvenstveno krstovi, kao ni ideološki - petokrake, ali se toga nisu svi pridržavali.
Ko može biti sahranjen u Aleji zaslužnih građana?
U Aleji zaslužnih građana, jedni pored drugih, sahranjeni su glumci, književnici, pesnici, sportisti, pevači, političari i značajne ličnosti drugih zanimanja.
Za razliku od Aleje velikana, gde se danas sahranjuju samo potomci, pogreb u Aleji zaslužnih građana reguliše se gradskom Odlukom o uređivanju i održavanju groblja i sahranjivanju.
Pored nosioca najviših državnih odlikovanja, članova Srpske akademije nauka i umetnosti i počasnih građana Beograda, u Aleji mogu počivati i osobe koje predlože relevantna udruženja kojima su pripadali i njihove porodice.
„Gradonačelnik grada Beograda, može izuzetno odlučiti da i drugo lice može biti sahranjeno u posebne parcele, koje je u toku života bilo istaknuto u oblasti u kojoj je delovalo", piše u Odluci.

Ata Images
Iako krajnju odluku donosi kabinet gradonačelnika, porodica preminulog mora biti saglasna da li želi da pokojnika sahrani na tom mestu.
„U grobnicama u Aleji zaslužnih građana ne mogu da budu sahranjivani članovi njihovih porodica.
„To treba porodice da znaju da bi se eventualno odlučile da li hoće da sahrana bude u Aleju zaslužnih građana ili je možda uputnije da to bude u nekoj porodičnoj grobnici", izjavio je ranije za RTS Dragan Baltovski, direktor JKP Pogrebnih usluga, u čijoj je nadležnosti Novo groblje.
U grobnicama Aleje zaslužnih građana uglavnom su položeni sanduci više osoba, ali postoje i pojedinačne grobnice - na primer Zorana Đinđića, nekadašnjeg premijera Srbije.
Obrenović kaže da se nekada više vodilo računa da u istoj grobnici budu ljudi istih i sličnih zanimanja, no manjak prostora je promenio pravilo.
Prvobitna ideja je takođe bila da supružnici ne mogu zajedno da se sahranjuju, ali i tu postoje izuzeci.
Zajedno su sahranjeni pesnik Vasko Popa i njegova žena Haša Popa, kao i slikar Paja Jovanović i njegova supruga Ermina Muni Jovanović.
Pročitajte još
Ljuba Bandović bio je u braku sa ovom poznatom umetnicom, razvod krili sedam godina
Brak Ljubomira Bandovića važio je za jedan od najstabilnijih, ipak dogodio se krah ljubavi
13/04/2025
Saznajte višeObožavaju ga i Aleksandra i Suzana: Posle Sašine smrti, ON je glavni u domu Popovića FOTO
Objava Aleksandre Popović mnoge je raznežila
13/04/2025
Saznajte višeOženio se Milan Vasić! Ona je zauvek zarobila njegovo srce FOTO
Oženio se Milan Vasić
13/04/2025
Saznajte višeKuhinja Nine Badrić u bojama mora, ni nalik na druge
Kuhinja Nine Badrić je plave boje
13/04/2025
Saznajte višeŠok odluka produkcije Zvezda Granda, emocije preplavile žiri
Statua Saše Popovića za pobednika takmičenja Zvezde Granda
13/04/2025
Saznajte višeAna Ivanović ponovo izlazi na teren, odmeriće snagu sa velikom rivalkom
Ana Ivanović izlazi na teren i meč igra sa velikom rivalkom
13/04/2025
Saznajte više
Komentari (1)
Koja god da je aleja u pitanju, njemu tamo nije mesto!