Ove simptome je imao Đoković kada su ga otrovali

Ove simptome je imao Đoković kada su ga otrovali

Autor: | 09/01/2025

0

Teški metali u organizmu, simptome imao Novak Đoković

Novak Đoković je prvi put nakon dve godine od skandala u Australiji rešio da progovori o paklu korz koji je prošao u hotelu za imigrante gde su ga držali zbog politike o vakcinisanju u to vreme.

- Kada sam došao kući, imao sam zdravstvene probleme i shvatio sam da su me otrovali hranom u tom hotelu u Melburnu! Ovo nikome nisam javno rekao, ali kada sam se vratio u Srbiju otkrio sam u sebi visok nivo teških metala. Imao sam u sebi visok nivo olova i žive - rekao je Đoković za GQ.

Profimedia

 

Teški metali su elementi koji imaju veliku gustinu, toksični su za živa bića i mogu biti štetni ako se akumuliraju u telu. Nalaze se u tlu, vodi, vazduhu, biljnom i životinjskom svetu, kao i u ljudskom organizmu.

Neki od najčešćih teških metala koji se mogu akumulirati u telu olovo, živa, kadmijum, arsen, aluminijum, kobalt i platina. U naš organizam ih unosimo udisanjem, konzumiranjem vode i hrane te kroz kožu nakon čega dolaze do drugih organa.

Svi teški metali imaju različit uticaj na ljudski organizam, a nuspojave najviše zavise od koncentracije teških metala u organizmu. Obično do teškog pogoršanja zdravlja dolazi kada se doživi prevelika izloženost metalima. U najtežim slučajevima mogu izazvati komu i smrt, piše N1 Hrvatska.

Proćitajte Novak Đoković: Otrovali su me u Melburnu, stavljali su u hranu

Teški metali su veliki problem za životnu sredinu i ljudsko zdravlje.

Nuspojave teških metala u organizmu

Teški metali su oni čija je atomska masa veća od 23 do 40 i to su metali koji su neophodni za prirodu i čoveka. S druge strane, oni mogu biti i vrlo štetni za okruženje i ljudski organizam. Dele se na esencijalne kao što su bakar, gvožđe, cink, mangan, molibden i selen, i neesencijalne kao što su živa, olovo, kadmijum, arsen, kalaj, platina, aluminijum, paladijum i kobalt.

Esencijalni teški metali su nužni za normalno funkcionisanje organizma i njihov manjak može izazvati fizičke poremećaje. Osim smanjene količine, povećana koncentracija takođe izaziva poremećaje i nuspojave. Veća opasnost ipak su neesencijalni čija se koncentracija u prirodi povećava i to zbog ljudskog faktora.

Kod prevelike koncentracije teških metala može doći do trovanja teškim metalima što izaziva opšte i specifične simptome. Simptomi zavise od vrste metala i njegove koncentracije u organizmu.

Photo by Clive Brunskill/Getty Images

 

Ovo su uobičajeni simptomi trovanja teškim metalima:

  • peckanje u rukama i nogama;
  • promene u ponašanju;
  • problemi s varenjem, poput proliva, povraćanja i mučnine;
  • bol u stomaku;
  • kratak dah;
  • jeza i slabost.

Ovo su opšti simptomi, no, svi metali izazivaju i specifične simptome na koje bi bilo dobro brzo reagovati. U nastavku donosimo specifične simptome teških metala u organizmu za najčešće elemente.

Olovo

Olovo je najčešći teški metal koji se akumulira u telu i može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Olovo se najčešće nalazi u zagađenoj zemlji, vodi i hrani, a najveći rizik od izloženosti olovu je kod dece mlađe od šest godina. Izloženost olovu u detinjstvu može dovesti do ozbiljnih neuroloških oštećenja, poremećaja u razvoju i kognitivnih problema.

Olovo se može akumulirati u kostima, jetri i bubrezima, a dugotrajna izloženost može dovesti do oštećenja mozga, mentalnih poremećaja i smanjenja intelektualnih sposobnosti.

Živa

Živa se nalazi u prirodi u različitim oblicima, uključujući i onu koja se nalazi u ribi. Akumuliranje žive kao teškog metala u organizmu može dovesti do problema s mentalnim zdravljem, poteškoćama s koncentracijom, problema s motoričkim sposobnostima i tremorom.

Živa može oštetiti nervni sitem i izazvati širok spektar simptoma. Akutna izloženost visokom nivou žive može dovesti do simptoma poput bolova u mišićima i zglobovima, glavobolje, mučnine, povraćanja, poremećaja vida, oštećenja bubrega i jetre, pa čak i smrti.

Najosjetljiviji na štetne efekte žive su trudnice, dojilje i jeca. Živa može proći kroz posteljicu i preneti se na fetus, što može uzrokovati ozbiljne neurološke probleme i razvojne poremećaje.

Komentari (0)

Loading
Jelena Mladenović Photo by Dan Istitene/Getty Images

Pročitajte još

Najnovije vesti