Haloterapija se smatra alternativnom metodom lečenja udisanjem mikročestica suvog, slanog aerosola - vazduha obogaćenog finim česticama soli.
Metod lečenja solju ili haloterapija (od grčkog „halos“ što znači „so“) primenjuje još od 18. veka, a prvi put primenjena je u Poljskoj. Jedan tamošnji lekar primetio je da radnici koji rade u rudnicima soli navodno nikada ne dobijaju respiratorne infekcije. O tom otkriću 1843. godine napisao je prvu knjigu, a nedugo potom otvorio je i prvi slani spa-centar. Njegovoj priči nedostajala su podrobna medicinska istraživanja koja su naknadno sproveli Rusi. Izbog toga je sve što savremena nauka poznaje o haloterapiji nažalost dostupno isključivo na ruskom jeziku.
U nizu ispitivanja, koja su prvo sprovedena u prirodnim slanim pećinama, a kasnije u posebnim komorama ispunjenim solju, došlo se do nekoliko značajnih otkrića. Pre svega, pokazalo se da slano okruženje smanjuje broj bakterija u respiratornom sistemu, pospešuje se izbacivanje šlajma i razređivanje sluzi u gornjim respiratornim organima.
Ohrabreni ovakvim rezultatima, naučnici su pokušali da naprave kontrolisane uslove za sprovođenje haloterapije. Tako su nastale prve „slane sobe“. One su pravljene tako što su se zidovi prostorije sa slabom ventilacijom oblagali velikim količinama kamene soli. Merenja su, međutim, utvrdila da je količina čestica soli u vazduhu zapravo isuviše niska da bi se pozitivno odrazila na respiratorne organe, pa su posegli za upotrebom posebnih aparatura (kasnije nazvane halogeneratorima) koje su raspršivale čestice soli u prostoriji.
Udisanjem mikročestica suvog, slanog aerosola - vazduha obogaćenog finim česticama soli - ta so prodire duboko u disajne puteve, znatno dublje od prirodnog morskog ili vazduha iz vlažnih inhalatora, i bitno utiče na smanjenje upala i poboljšanje rada pluća. Haloterapija pomaže kod tegoba izazvanih bolestima kao što su astma i hronični bronhitis i umanjuje respiratorne i kožne tegobe, poboljšava cirkulaciju i uopšte deluje na poboljšanje celokupnog biološkog i imunološkog sistema. Terapija namenjena deci traje trideset, a ona za odrasle četrdeset pet minuta. Optimalni rezultati postižu se posle sprovođenja deset do petnaest uzastopnih tretmana, a terapiju je preporučljivo ponoviti dva do tri puta godišnje.
HALOTERAPIJA POMAŽE SVIMA
Tretmani se preporučuju svima: deci, osobama koje brinu o svom zdravlju, sportistima, rekreativcima i profesionalcima pre i posle napornog takmičenja, osobama koje imaju probleme sa hrkanjem ili spavanjem, zaposlenima na kraju radnog dana ili nedelje koji nemaju vremena za odmor, ljudima koji žele da na trenutak pobegnu od svakodnevnog stresa u prijatan ambijent ove sobe.
JAČA IMUNITET I ČISTI DISAJNE PUTEVE
* Čisti disajne puteve od čestica prašine, duvanskog dima i atmosferskih zagađivača.
* Ublažava simptome alergijske reakcije.
* Pomaže prilikom odvikavanja od pušenja.
* Uspešno pomaže kod kašlja, podstiče izbacivanje šlajma, ublažava gušenje.
* Poboljšava imunitet, cirkulaciju i metabolizam.
* Najbolja je prevencija za celulit, hrani, neguje i podmlađuje kožu i kosu.
* Uspešno pomaže kod premorenosti i iscrpljenosti.
Slične Vesti
Pročitajte još
Novogodišnja dekoracija u domu Tamare Dragičević i Petra Benčine kao iz najlepše bajke
Jelka Tamare Dragičević je prelepo ukrašena
22/12/2024
Saznajte višeNugat kuglice po receptu Nine Janković, novogodišnja poslastica koja se topi u ustima
Recept Nine Janković za nugat kuglice obožavaće cela porodica
22/12/2024
Saznajte višeSnežna novogodišnja bajka bez jelke! Deca su bili dekorateri Mirkinog prazničnog doma
Dom Mirke Vasiljević i Vujadina Savića je u pravom novogodišnjem ruhu
21/12/2024
Saznajte višeHONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
HONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
20/12/2024
Saznajte višePosne palačinke spremne za 10 minuta: Bez mleka i jaja, a mekane kao duša
Posne palačinke za celu porodicu
20/12/2024
Saznajte više
Komentari (0)