Mamurluk - Kako ga preduhitriti
Sezona praznika je otvorena! U decembru, a posebno januaru, nižu se slavlja i trpeza prepuna različitih đakonija, ali i neizbežnih alkoholnih pića. Kome je kondicija jača strana neće mu biti dovoljni samo poslednji dan stare i prvi dan nove godine, pa će čak otići na reprizu reprize. Ali, sve ima svoju cenu, koja se uglavnom plaća već sledećeg jutra, a možda i narednih dana ako nemate iskustva. Zato se svake godine u ovo vreme s dobrim razlogom postavlja pitanje: Kako preživeti praznike?
Pročitajte: Raskošne arome za čarobne zimske noći - Ovako se sprema savršeno kuvano vino, tajna u jednom triku
Burna noć zalivena litrima dobrog vina i te kako će se odraziti na vašem licu, ali i na ostatku tela. Ta nevolja poznata je pod imenom mamurluk. Otprilike četrnaest sati posle poslednje popijene čaše organizam počinje da snosi posledice. Alkohol dospeva do krvotoka, a preko njega u sve organe i sva tkiva. Što više maligana unesemo, to oni više utiču na naše ponašanje, pokrete, govor, čula. Košmarni proces traje sve dok toksini ne napuste telo, a potrebno je određeno vreme da se ono oporavi. Najmanje dvadeset četiri sata. Zato pazite šta i koliko pijete. Verovali ili ne, džin i votka ne izazivaju najgori mamurluk. U ovom slučaju glavni „negativci“ su brendi i viski. Glava uglavnom boli od crnog vina, dok je pivo najčešći krivac za mučninu. Jedini lek za mamurluk je - vreme. Kompletan oporavak možete da očekujete tek posle četrdeset osam sati. Ali, ako ste dovoljno hrabri i razumni, možete da naučite kako da ublažite, čak preduhitrite ovu neugodnu pojavu.
Pročitajte: Stres, produženi kovid, disbalans hormona - Zašto kosa pojačano opada
Preventivne mere
- Nikada ne pijte na prazan stomak. Ako na slavlje idete pravo s posla, ne bi bilo loše da prethodno popijete čašu jogurta ili mleka.
- Obavezno jedite nešto pre nego što „zalijete“ želudac čašom vina ili piva.
- Već na početku odlučite šta ćete piti tokom večeri. Nikako ne mešajte piće i, po mogućstvu, držite se belog vina.
- Samokontrola. Reč koja je sve, samo ne laka kada je alkohol u igri. Ipak, računajte čaše koje ste uneli u sebe i nemojte da dosipate dok ih ne iskapite do dna.
- Slušajte svoje telo. Otkrijte gde su njegove granice i prestanite da pijete čim osetite da vam se vrti u glavi ili da vas izdaju noge.
- Da biste izbegli dehidrataciju, pijte dovoljno vode. Posebno ako volite da plešete i ako se nađete u zagušljivoj prostoriji.
- Pred odlazak u krevet posle burne noći popijte veliku, najveću čašu vode.
Spasilačka ekipa
Ako ipak zgrešite i pokleknete pred naletom vesele atmosfere, ne brinite, još imate šanse da se „spasite“:
- Popijte čašu vode čim se probudite.
- Jaka kafa će vas vratiti u život, da, ali takođe može da doprinese dehidrataciji. Zato nemojte da pijete baš onu najcrnju, koja, inače, ume da iritira želudac, što vam u tim trenucima zaista ne treba, već je malo razredite.
- Pojedite nešto, čak i ako vam je muka. Šećer u krvi mora da se podigne. Neka to bude lako svarljiva hrana, na primer, žitarice sa mlekom ili tost sa medom.
- Uzmite „paracetamol“, koji je lakši za stomak od „brufena“ ili „aspirina“. Ovaj lek sadrži i korisni kofein. Ipak, poštedite jetru i ne preterujte, dovoljna je jedna tableta.
Mamurluk - Šta ako preterate
Najbolje bi bilo da uopšte ne sedate za volan. Dovodite u opasnost i sebe i druge. Uticaj alkohola na ljudsku motoriku i čula zavisi od raznih faktora:
- Kod visokih i krupnih ljudi, naravno, obim krvotoka je veći, što znači da će, ako popiju isto koliko i sitnije osobe, imati manji odnos alkohola u krvi.
- Što brže pijete, brže će se povećavati nivo alkohola u krvi. Penušava pića, poput šampanjca, brže se apsorbuju od onih postojanijih.
- S obzirom na građu tela i hormone, ženama je potrebno više vremena da se oslobode alkohola, a samim tim i mamurluka.
Alkohol ima kumulativni efekat. Ako pijete za vreme ručka, a onda nastavite i za večerom, granice se brže prelaze. Mnogima se dešava da već ujutru budu sposobni za vožnju i da im refleksi sasvim solidno reaguju.
Slične Vesti
Ni rasol, ni kafa: Doktorka Katarina Bajec savetuje kako pobediti mamurluk
Katarina Bajec zna kako se leči mamurluk
08/12/2024
Saznajte višePročitajte još
Novogodišnja dekoracija u domu Tamare Dragičević i Petra Benčine kao iz najlepše bajke
Jelka Tamare Dragičević je prelepo ukrašena
22/12/2024
Saznajte višeNugat kuglice po receptu Nine Janković, novogodišnja poslastica koja se topi u ustima
Recept Nine Janković za nugat kuglice obožavaće cela porodica
22/12/2024
Saznajte višeSnežna novogodišnja bajka bez jelke! Deca su bili dekorateri Mirkinog prazničnog doma
Dom Mirke Vasiljević i Vujadina Savića je u pravom novogodišnjem ruhu
21/12/2024
Saznajte višeHONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
HONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
20/12/2024
Saznajte višePosne palačinke spremne za 10 minuta: Bez mleka i jaja, a mekane kao duša
Posne palačinke za celu porodicu
20/12/2024
Saznajte više
Komentari (0)