Jesu li osvene kaše, za koje su se mnogi odlučili umesto klasičnog doručka, zaista toliko dobre kao što se misli?
Dobar i slasan doručak, nešto baš masno i jako zamenili ste ovsenim kašama. Želite da promenite način ishrane, da oslabite i budete zdraviji, što je sasvim u redu. Međutim, jesu li ovsene kaše baš toliko dobre za naš organizam kao što vlada mišljenje? Da li je to zaista tako ili je sve samo varka otkrila je dijetolog dr sc med Tatjana Mraović.
- Jedan od vodećih imunostimulatora današnjice je beta-glukan. Radi se o polisaharidu dugog lanca koji se u prirodi nalazi u žitaricama i gljivama. Najčešće se dobija iz kvasca, slada, zobi i ječma. Svojim delovanjem pomaže kod virusnih, bakterijskih i gljivičnih infekcija, kao i kod autoimunih oboljenja - objasnila je Tatjana Mraović za namojnačin#instagram.
Pet brzih i lakih doručaka za pet radnih dana
Kako ovsene kaše deluju na naš organizam?
- Ovsena kaša sadrži beta-glukan, suptancu koja snižava nivo holesterola u krvi i utiče na izbacivanje slobodnih radikala iz organizma. Ako u činiju s ovsenom kašom narendate jabuku s korom, zaštitićete organizam. Jer jabuka je bogta pektinom, koji sprečava apsorpciju holesterola u crevima i podstiče njegovo izbacivanje iz organizam. Bilo bi idealno da ovsenu kašu jedete bar tri puta nedeljno - napomenula je Tatjana, potvrdivši i da je zaista dobro započeti dan čašom vode.
Šta se dobije kada se dan počne čašom vode, čajem, ili čašom tople vode s limunom?
- Dan se može početi i čajem, s limunom ili bez njega, ponekad s malo meda ili, pak, ceđenom pomorandžom kojoj ste dodali vodu. Svakog jutra popijete jednu ili dve čaše vode, a treba je piti i kasnije, u količinama koje ja zovem prijatnim - rekla je doktorka, uz napomenu da voda izvlači višak soli i toksine.
Doručak koji ćete voleti: Budite srećni i fit uz ove specijalne palačinke
- Voda razređuje krv i tako iz ćelija povlači toksine, višak soli i svega što im nije potrebno. Dobro hidriran organizam ima brži metabolizam. Upravo zato što su ćelije oslobođene nepotrebnog viška. Preporučujem sedam do devet čaša vode. A pravi savet je – ne dozvolite da budete žedni. Kad osetite žeđ već vam nedostaje voda u organizmu. Takvo ubrzavanje metabolizma veoma je važno, jer predstavlja jedan od tri načina da se lakše postigne i održava željena težina - izjavila je naš dijetolog Mraović.
Ona je naglasila i objasnila da nije bitno da li je voda topla ili hladna, jer je telo dovodi na određenu temperaturu.
Treba li popiti toplu ili hladnu vodu?
- I toplu i hladnu telo dovodi na temperature od 37 stepeni, kolika je njegova unutrašnja temperatura. Da bi je ohladilo ili zagrejalo, ono potroši poneku kaloriju, što i nije tako loše - zaključila je dijetolog dr sc med Tatjana Mraović.
Pročitajte još
Brzi doručak Kristine Radenković topi kilograme i ubrzava metabolizam, a sprema se za 5 minuta
Recept Kristine Radenković za brzi doručak je ukusna kombinacija sastojaka
27/04/2025
Saznajte višeOdržana 11. Pro-femina, konferencija magazina Lepota i zdravlje
U organizaciji magazina Lepota i zdravlje, u četvrtak 24. aprila, u Palati umetnosti Madlena u Beogradu, održana je 11. konferencija Pro-femina
25/04/2025
Saznajte višePita sa makom Suzane Mančić bolja od svake štrudle, dok se peče osvaja mirisom
Recept za pitu sa makom Suzane Mančić ne može biti lakši
25/04/2025
Saznajte višeProlećni sadržaj na društvenim mrežama: Kako Galaxy S25 donosi osveženje vašim objavama
Samsung Galaxy S25 Ultra je telefon koji će vaše ideje pretočiti u savršen sadržaj
25/04/2025
Saznajte višeU selu lepše nema! Rada Manojlović uredila rodnu kuću, za ovu prostoriju dala bogatstvo
Rodna kuća Rade Manojlović u selu Četereže je njen dom
24/04/2025
Saznajte višeVeć imaš veštine potrebne za IT – Cubes School ti pomaže da ih razviješ
Ako voliš da analiziraš stvari, da sve bude „pod konac“, ili si uvek ta osoba koja zna kako da organizuje dan – ti si možda već korak bliže svetu programiranja nego što misliš
24/04/2025
Saznajte više