Ukoliko ste razmišljali o razvoju karijere u IT sektoru, a niste sigurni za šta biste se opredelili i da li je razvijanje softvera uopšte nešto što bi vas interesovalo, možda imamo predlog. Jedan segment IT poslovanja je veoma značajan za programiranje, ali ne uključuje programersko znanje. Reč je o testiranju softvera.
Testiranje softvera odnosi se upravo na to što i sam naziv kaže - proveru softvera - programa, web sajta, aplikacije i sl., kako bi se videlo da li ispunjava određene kriterijume i da li ima greške.
Zbog čega je testiranje softvera važno?
Greške na određenim web sajtovima ili aplikacijama ne moraju da budu značajne i moguće ih je lako ispraviti. Međutim, pojedine greške, ukoliko nisu na vreme spoznate, mogu imati mnogo gore posledice i kompaniji stvoriti velike finansijske gubitke, kao, na primer u bankarskim sistemima i u online novčanim transakcijama.
Manuelno i automatsko testiranje
Postoji mnogo vrsta testova koji se vrše pri proveri softvera, a glavna podela počinje od manuelnog i automatskog testiranja.
Manuelno testiranje odnosi se na to da se testiranje izvršava "ručno", odnosno bez korišćenja automatizovanih alata. Tester sebe postavlja u ulogu klijenta(posetioca sajta) i sam na web sajtu pregleda sve sekcije, formu za prijavu itd., odnosno proverava da li su sve funkcionalnosti ispravne.
Automatsko testiranje, s druge strane, izvršava mašina. Softver tester kreira skriptu uz pomoć koje će se automatski izvršiti provera. Ovi testovi mogu biti jednostavniji i kompleksniji, u zavisnosti od toga kakav softver se proverava.
Za posao softver testera, uglavnom je potrebno znati i jednu i drugu vrstu testiranja, iako je za automatskim testerima veća potražnja.
Koje veštine su potrebne za posao softver testera?
Za ostvarenjem karijere u ovom poslu, potrebno je, naravno, stručno znanje iz ovih oblasti. To znanje možete steći, pored studija na tehničkim fakultetima i visokim školama, ali i samostalno, uz pomoć online tutorijala i video snimaka. Takođe, sertifikacija za softver testere moguća je preko kurseva i programa obuka.
Pored znanja iz oblasti automatskog i manuelnog testiranja, za ovaj posao potrebne su i druge veštine, a tiču se "mekih" veština. Ove veštine odnose se na - komunikaciju i saradnju sa timom, planiranje, sposobnost dobre organizacije, samodiscipline itd. Bez ovih veština, svo tehničko znanje može biti neupotrebljivo.
Takođe, dobar softver tester mora da upozna softver u potpunosti, nije dovoljno da samo ima ideju kako bi trebalo da funkcioniše i zbog toga je važno da imate "istraživačku žicu" - interesovanje i želju za dubljim razumevanjem stvari.
Da li je posao softver testera tražen?
Do pre izvesnog vremena, posao softver testera bio je, donekle, zanemaren u većini kompanija. Manje kompanije nisu čak ni imale testera, nego bi, programeri koji su razvijali softver, sami obavljali testiranje, što bi, između ostalog, dovodilo do dužeg razvoja i odlaganja završetka projekata, a samim tim i većih gubitaka za preduzeće. Uviđajući prednosti testiranja, kompanije su počele sve više da uključuju softver testere u svoje timove i zbog toga je ovaj posao trenutno u velikoj potražnji.
Ukoliko ste se, čitajući tekst, prepoznali u svemu ovome, a uz to ste kreativni i imate želju za stalnim napredovanjem i učenjem nečeg novog, možemo zaključiti da bi ovaj posao bio odlična opcija i želimo vam sreću u ostvarenju vaše IT karijere!
Slične Vesti
Ti i programiranje - avantura koja traje duže od jednog leta!
Zamislite da možete pretvoriti svoje kreativne ideje u stvarnost. Možete dizajnirati sopstvene web stranice, kreirati aplikacije i čak najrazličitije softvere
26/06/2023
Saznajte višeCubes School vas vodi na Srpska Open
Uskoro počinje jedan od najuzbudljivijih događaja u svetu tenisa u regionu - Srpska Open, koji će se održati od 17. do 23. aprila u Banjaluci
12/04/2023
Saznajte višeNovogodišnje odluke - put ka uspehu ili nepotrebni teret?
Svake godine, u ovo vreme, vodi se slična diskusija - da li su novogodišnje odluke dobra stvar?
27/12/2022
Saznajte višePROGRAMIRAJ SVOJ SVET: Stekni diplomu IT stručnjaka uz PONUDU GODINE
Cubes IT škola - više od učenja i programiranja
24/11/2022
Saznajte višeKako postati deo IT sveta, najplaćenije industrije u Srbiji?
Istražili smo i evo šta smo saznali!
06/09/2022
Saznajte više5 velikih grešaka koje NE treba da pravite pri promeni karijere!
Ovo su najčešće greške koje mnogi prave kada žele da promene karijeru
07/07/2022
Saznajte višePREOKRENI SVOJU KARIJERU U 5 KORAKA
Još uvek si na svom starom poslu. Svako jutro ista kancelarija, koja ti sve više pojačava nervozu i ne vidiš znake poboljšanja...
20/05/2022
Saznajte više5 zabavnih i korisnih mobilnih aplikacija iz Srbije
Da li znate da se u Srbiji godišnje napravi preko 2.000 mobilnih aplikacija?
06/04/2022
Saznajte višeDa li je došlo vreme da žene konačno ovladaju IT sektorom?
U ovom tekstu osvrnućemo se na položaj žena u jednoj, sada veoma popularnoj oblasti poslovanja - IT sektoru
07/03/2022
Saznajte višeNajbolji poslovi za rad od kuće u 2022.
Rad od kuće doživeo je veliku ekspanziju protekle 2 godine, usled pandemije virusa COVID - 19
25/01/2022
Saznajte višePročitajte još
Neda Ukraden ima trik za uvijanje sarmi! Ni jedna domaćica se toga nije setila
Trik Nede Ukraden za uvijanje sarmi
21/11/2024
Saznajte višeVinska vizija: Hedonistički preplet ukusa i kultura u Beogradu
Vinska vizija: Hedonistički preplet ukusa i kultura u Beogradu
21/11/2024
Saznajte višeAranđelovdan u domu Živojinovića: Maleni Aleksandar zadužen za sarme FOTO
Sarme Lepe Brene ove godine priprema najslađi kuvar
21/11/2024
Saznajte višeNezaboravno veče glamura: Gala Celebrities Night - Red Carpet
Gala Celebrities Night - Red Carpet
21/11/2024
Saznajte višeDanas je Aranđelovdan, verovanje kaže da jednu stvar nikako ne smete da odbijete
Aranđelovdan, verovanja i običaji
21/11/2024
Saznajte višeSavršena nega - Otkrijte Frosch Zero% za osetljivu kožu! Bez alergena!
Nova Frosch Zero% linija proizvoda
20/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)