Aja Jung, osnivač i direktor „Beogradskog festivala igre”, dobitnik je Ordena italijanske zvezde. Njoj je priznanje, u ime predsednika Italije Serđa Matarele, uručio ambasador ove zemlje u Beogradu Đuzepe Manco u svojoj rezidenciji.
Zahvaljujući na priznanju, Aja Jung u svom obraćanju na italijanskom jeziku priznala je da otkad se vratila u Beograd posvećuje svu svoju energiju i vreme „Beogradskom festivalu igre”, projektu koji ove godine obeležava deceniju i po svog postojanja.
– Pre devet godina, na inicijativu akademije „Milanske skale” pokrenuli smo i Nacionalnu fondaciju za igru. Put kojim sam hodala nikad nije bio jednostavan, malo je bilo onih koji su mogli i želeli da primete moju misiju, a još manje onih koji su hteli da mi pomognu. Te malobrojne koji su prepoznali moj trud smatrala sam svojim saradnicima, a tako je i danas – istakla je Aja Jung.
Ambasador Manco naglasio je da je Orden italijanske zvezde priznanje koje se dodeljuje onima koji imaju izuzetne zasluge u jačanju prijateljstva i saradnje između Italije i Srbije na polju kulture i umetnosti.
– Priznanje se dodeljuje Aji Jung baš u danu u kome se u prisustvu maestra Emilijana Pikolija u Beogradu realizuje novi projekat saradnje sa Italijom koji finansira Evropska unija – rekao je ambasador.
On je objasnio da se Aja oduvek zalagala za razvoj saradnje u oblasti umetničke igre između naše dve zemlje, kao i za promociju italijanskog plesa u Srbiji.
– Direktorka „Festivala igre” radila je na tome da publici u svojoj zemlji približi izuzetnosti italijanske umetničke igre, dovodeći u Beograd umetnike kao što su Karla Frači, Mauro Bingoceti, Đuzepe Pikone… – kazao je ambasador.
Orden italijanske zvezde najviše je državno odlikovanje te zemlje u oblasti kulture, a ceremoniji uručenja među mnogobrojnim zvanicama prisustvovala je i premijerka Ana Brnabić. Ona je čestitala Aji na dobijenom priznanju i istakla značaj „Beogradskog festivala igre” kao sjajnog primera kako privatna inicijativa u kulturi opstaje 15 godina, iako takve projekte nije lako pokrenuti, a još veći izazov je učiniti ih održivim, svake godine proširivati program za posetioce i dovoditi svetska imena u Srbiju.
– Bilo bi sjajno da ima još ovakvih uspešnih i dobrih primera koji Srbiju prikazuju u svetu kao kreativnu i modernu zemlju i da kroz takve događaje možemo da menjamo sliku o našoj državi i građanima u čitavom svetu. Na taj način doprinos našem društvu je mnogo značajniji i širi od doprinosa savremenoj igri i kulturi – kazala je Brnabić. Premijerka je, kako prenosi Tanjug, dodala da je veoma važno da država prepoznaje slične inicijative koje dolaze iz privatnog sektora i poseduje mehanizme da ih podrži.
Svečanosti su prisustvovali i ministar rada Zoran Đorđević, direktor Muzeja savremene umetnosti Slobodan Nakarada, direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac i ambasadori mnogih zemalja.
Pročitajte još
Novogodišnja dekoracija u domu Tamare Dragičević i Petra Benčine kao iz najlepše bajke
Jelka Tamare Dragičević je prelepo ukrašena
22/12/2024
Saznajte višeNugat kuglice po receptu Nine Janković, novogodišnja poslastica koja se topi u ustima
Recept Nine Janković za nugat kuglice obožavaće cela porodica
22/12/2024
Saznajte višeSnežna novogodišnja bajka bez jelke! Deca su bili dekorateri Mirkinog prazničnog doma
Dom Mirke Vasiljević i Vujadina Savića je u pravom novogodišnjem ruhu
21/12/2024
Saznajte višeHONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
HONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
20/12/2024
Saznajte višePosne palačinke spremne za 10 minuta: Bez mleka i jaja, a mekane kao duša
Posne palačinke za celu porodicu
20/12/2024
Saznajte više