Ishrana u vreme letnjih vrućina

Ishrana u vreme letnjih vrućina

Autor: | 28/07/2012

0

Leto nam donosinajviše relaksirajućih trenutaka i odmora, ali nikako ne bi trebalo zanemariti činjenicu da ono donosi i veoma visoke temperature koje mogu biti uzrok mnogih zdravstvenih problema. Zbog toga je važno obratiti pažnju na ishranu, koja bi trebalo da bude lagana, sa što više svežeg voća i povrća, a posebno je značajan dovoljan unos tečnosti. Tokom leta potrebno je konzumirati više tečnosti bez obzira da li osećate žeđ ili ne. Takođe, preporučuje se izbegavanje jakog sunca i teških fizičkih poslova. U vrelim letnjim danima pojačano se znojimo, što je prirodna pojava jer se telo na taj način hladi, ali je zato vrlo važno da unosimo dovoljno tečnosti u organizam. U suprotnom nastupa dehidracija i organizam će biti iscrpljen, zato iz kuće ne bi trebalo izlaziti bez flašice sa vodom.
Odraslim osobama se preporučuje da dnevno otprilike popiju dve litre vode, a u toplim letnjim danima ili pri povećanoj fizičkoj aktivnosti i više. Dehidracija je moguća ukoliko ne unosite dovoljno tečnosti, ali i ako često imate retke stolice, povraćate (trovanje) ili ako uzimate neke lekove, diuretike, na primer. Gubitkom tečnosti iz organizma gubite i elektrolite, kao što su natrijum i kalijum. Ovakvo stanje izaziva pad krvnog pritiska, malaksalost, čak i gubitak svesti. Simptomi dehidriranja su suva usta, obložen beo jezik, opšta slabost i žeđ. Da bi organizam lakše podneo letnje vrućine, stomak ne bi trebalo opterećivati teškom hranom. Opredelite se za sezonske namirnice koje će vam obezbediti neophodne vitamine i minerale. Opštih pravila letnje ishrane trebalo bi da se pridržavaju svi, pogotovo deca, starije osobe i hronični bolesnici. Na visokim temperaturama trebalo bi izbegavati alkoholna, gazirana i zaslađena pića, kao i napitke bogate kofeinom, jer mogu da povećaju dehidrataciju pošto stimulišu izlučivanje vode iz organizma. Zato je za nadoknađivanje tečnosti najbolje koristiti izvorske i mineralne negazirane vode, nezaslađene čajeve i voćne sokove bez dodatog šećera. Iako nam leti najviše prijaju hladni napici, ipak ćemo se bolje rashladiti ako pijemo tečnost sobne temperature. Pored toga, dovoljan unos vode u organizam smanjuje urinarne infekcije i sprečava zatvor i dehidraciju, što može da izazove ozbiljne posledice. Dehidratacija posebno može da ugrozi decu i starije osobe. Deca se pri fizičkom naporu više zagrevaju jer se ne znoje kao odrasli. Kod njih je osećaj žeđi loše razvijen, a kad se javi, deca ga često zanemare, ne želeći da prekinu igru ili druge aktivnosti.
Voda - prirodni saveznik lepote
Poznato je da je voda izvor života. Kao jedan od najvažnijih sastojaka koji unosimo u orga-nizam, osveženje i energija koje nam pruža ta univerzalna supstanca su nezamenljivi. Voda pokreće telo, naročito ujutru. Već jedna čaša vode osvežiće vaš uspavani organizam i brže vas razbuditi. Takođe, voda pomaže telu u apsorbovanju hranljivih sastojaka iz hrane koju unosimo, a jedinstveno mišljenje stručnjaka je da je potrebno konzumirati je kontinuirano da bismo se osećali vitalnim, imali brži metabolizam i bili zdravi. Pored svojih esencijalnih svojstava, voda je ključ ljudske lepote i svežine. Što smo stariji, naše telo sadrži sve manje vode. Ta neizbežna istina odražava se i na naš izgled. Dehidrirana koža gubi elastičnost, kosa postaje suva, beživotna i bez sjaja, celulit bolje da ne spominjemo. Rešenje za ove probleme krije se u redovnom osvežavanju organizma iznutra. Jednostavno, na prvi pogled, dovoljna količina vode hidratizovaće vaše telo, vratiće vašoj koži neophodnu vlagu, kosa će povratiti sjaj, a postaće vam i veran saveznik u borbi protiv pomorandžine kore. Najvažnije je što ćete rezultate postići na prirodan način.

Komentari (0)

Loading
Tamara Roksandić hellomagazin

Pročitajte još

Najnovije vesti