Dok su kod Starih Grka i Rimljana slike na telu označavale belege sramote i kazne, a kod Tračana simbole pripadanja višem rodu, kod Indijanaca i afričkih plemena imale su magijsko-ritualnu ulogu. Tetovaže su nekada bile rezervisane za zatvorenike, momke sa vrelog asfalta, devojke sumnjivog morala, mornare, hipike... Označavale su pripadnost grupi, važile su za simbol otpora ili bunta, bile su slika moći. Nacisti su ih koristili na najsuroviji način, žigošući zatvorenike u koncentracionim logorima. Vojnici su za vreme služenja roka voleli da ispisuju imena na ramenu ili podlaktici.
U svakom slučaju, slike na telu nisu bile za svakog, niti su ih svi imali. Danas je to postao gotovo opšti trend, koji je, kaže psiholog Danijela Ilić, stigao sa zapada. Prema istraživanju u kojem je učestvovalo 450 studenata u Americi, četvrtina ih je imala tetovažu. A to se polako proširuje i na naše podneblje, pa se tako učestalo tetoviraju i mladići i devojke. Ne bira se više ni mesto. Tribali, srca, imena, citati, krstovi i idoli izviruju sa bilo kog dela tela. Većina, pogotovo mladih, ne razmišlja da je to odluka koja ne treba da se donosi preko noći i da pritom nije bezopasna.
- Nekada je ovaj zahvat bio skup, a zahvaljujući niskim cenama i nestručnom radu sada je daleko više dostupan. Zato devojčice već u srednjoj školi, uglavnom bez znanja roditelja, odlaze u neproverene salone i iscrtavaju se. To znači da rizikuju zdravlje, jer igle kojima se to radi često nisu sterilizovane, pa za čas mogu da pokupe ozbiljne infekcije - upozorava Danijela.
Pokazalo se da se u Nemačkoj hepatitis C najčešće prenosi procesom tetoviranja. Nacionalno udruženje dermatologa u Francuskoj je saopštilo da tetovaže nisu bezopasne, jer boje kojima se rade sadrže toksične metale - aluminijum, kobalt, hrom, bakar, gvožđe, živu, koji nekada postaju kancerogeni kada dođu u dodir sa kožom. Pod uticajem sunčeve svetlosti sastojci mogu da se pretvore u otrovne materije koje izazivaju rak. Dermatolozi su takođe izrekli svoj sud, upozorivši na mogućnost nastanka ekcema, otoka ili alergija.
Pre nego što iz salona izađu sa tetovažom, mladi razmišljaju samo o tome šta će da iscrtaju. Ponekad je to stih neke pesme ili životni moto kojim žele da pokažu šta misle. Neko tetovažom iskazuje svoju ideološku ili religijsku pripadnost, a devojke mahom odanost dečku ili romantičnu crtu. Mistični simboli, pogotovo na nekom intimnom delu tela, često su rezervisani za one koji sebe smatraju posebnim.
Međutim, većina, a tu su pre svega mladi, ne razmišljaju da će ih želja da ispišu ime trenutne ljubavi, nacrtaju orijentalni simbol, zmaja ili horoskopski znak, verovatno proći za nekoliko godina, pa će im biti krivo što su to uradili. A tetovaže je teško ili gotovo nemoguće ukloniti. Skidaju se laserskim putem, tako što se pojedine tačke zagrevaju na temperaturi od nekoliko stotina stepeni i razbijaju u male bezbojne molekule. I upravo to, a pritom je prilično skupo, može da bude štetnije od samog tetoviranja. Tragovi ne mogu sasvim da se uklone, pa ožiljci u vidu alergije ostaju ceo život.
Pročitajte još
Snežna novogodišnja bajka bez jelke! Deca su bili dekorateri Mirkinog prazničnog doma
Dom Mirke Vasiljević i Vujadina Savića je u pravom novogodišnjem ruhu
21/12/2024
Saznajte višeHONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
HONOR 200 Smart – saveznik za sve zimske avanture
20/12/2024
Saznajte višePosne palačinke spremne za 10 minuta: Bez mleka i jaja, a mekane kao duša
Posne palačinke za celu porodicu
20/12/2024
Saznajte višeOdržana gala premijera Diznijeve animacije "Mufasa - Kralj lavova“
Održana gala premijera Diznijeve animacije "Mufasa: Kralj lavova“
19/12/2024
Saznajte višeNikoljdan bez glavnog specijaliteta ne može da prođe! Recept Zorice Brunclik ćete odmah isprobati
Brancin po receptu Zorice Brunclik
19/12/2024
Saznajte više
Komentari (0)