Prestonica mode, opere, renesanse i najrazvijenija metropola Apeninskog poluostrva. Ovde je uvek dobro kupiti brendiran odevni predmet na popustu, koji je vanvremenski i neće biti moderan samo jednu sezonu
Udobne cipele i osmeh - dva su preuslova kako bi se Milano video na najbolji način. Nekadašnje "carstvo" familije Sforca, vodeći grad renesanse i središte italijanskog otpora, danas je kosmopolitski grad u kojem živi 15 odsto stranaca.
Milano (prestonica pokrajine Lombardija) ima široke bulevare, prave ulice i nimalo ne liči na ostale italijanske gradove sa uskim vijugavim sokacima koji se slivaju do centralne katedrale. Doduše i Milano ima svoj Duomo i to četvrti po veličini na svetu. Ulazak u Milansku katedralu je besplatan, ali malo ko se popodne na krov (osam evra liftom) i uživa u prelepom pogledu na grad. Šetnja među tornjevima je fantastičan doživljaj ukoliko je dan lep, ali i jedini način da se vidi simbol grada - Madonina, mala zlatna Bogorodica koja se nalazi na vrhu najvišeg tornja.
Galerija Vitorio Emanuele
Danas najrazvijeniji grad Italije, osnovali su Kelti i nazvali ga Meidolanum. Pod vlast Rimljana je pao 222. godine pre nove ere, a ubrzo je postao jedan od najvažnijih gradova na severu. Vladari su se smenjivali, a upamćene su porodice Viskonti i Sforca. Zahvaljujući njihovom osećaju za lepo, Milano je pretvoren u centar renesanse. Markantni Ludoviko Sforca je ovde doveo Leonarda da Vinčija (nedaleko od katedrale nalazi se Leonardov muzej tehnike koji sadrži najveću izložbu pronalazaka, 10 evra ulaz,) i Bramantea, a grad i porodicu povezao sa porodicom Bordžija. Danas može da se poseti zamak Sforca koji nije daleko od centra grada, a pravi je mali raj izolovan od gradske buke. U dvorištu se nalazi ogroman park koji je od proleća do kasne jeseni prepun ljudi. Tu je i akvarijum, a ulaz je besplatan.
Milano su osvojali i Španci i Austrougarska, a carica Marija Terezija je najzaslužnija za današnji izgled grada. Carica je potsticala razvoj umetnosti i kulture, otvorila Botaničku baštu, Opservatoriju i Akademiju lepih umetnosti Brera, a 1778. godine je otvorena i najopznatija opera na svetu - Teatro ala Skala. Kroz ovo pozorište prodefilovala su sva imena koja nešto znače u svetu muzike.
U 19. veku Milano je bio glavni industrijski grad na Apeninskom poluostrvu, središte tehnoloških inovacija koje su izazvale i društvene promene. Impozantna Galerija Vitorio Emanuele Drugi (pokriveni prolaz koji povezuje Trg Duomo i trg La Skale) izgrađen je 1877. godine u čast kralja koji je ujedinio Italiju. Pasaž je od stakla i livenog želeta, po ugledu na Burlington arkadu u Londonu, a danas je najvažnije turistička atrakcija. Na podu, u sredini, nalazi se mozaik sa bikom kod kojeg je uvek gužva. Bik je simbol Torina (jednog od četiri najvažnija grada na severu Italije), nema genitalije, a grupa ljudi uvek čeka kako bi se okrenula oko njega, pošto veruju da to donosi sreću.
Tokom Drugog svetskog rata grad je teško pogodilo savezničko bombardovanje i bio je sedište italijanskog otpora. Kada su stresli prašinu sa sebe - Milanezi su grad ekonomski oporavili, zbog čega i danas privlači brojne "gasterbajtere".
Armani i Den Braun
Sam grad ima 1,3 miliona stanovnika, ali sa okolinom iz koje svakodnevno dolaze radnici čak 7,4 miliona! Iz Pjaćence u Milano doselila se i porodica Đorđa Armanija. Njegov prvi posao bio je u robnoj kući "Rinočente", a zahvaljujući radu, trudu i talentu postao je najvažniji brend ovog grada.
Milano je prestonica mode, a tako misle i Valentino, Guči, Versaće, Prada, Dolče i Gabana, Kricija i sve ostale zvezde koje dva puta godišnje moraju da se pojave na „Nedelji mode”. U glavnoj trgovačkoj četvrti "kvadrilaterala de la moda" je mesto najprestižnijih brendova. Ko nema tablu sa imenom iznad ovdašnjih radnji - niko je i ništa u industriji mode. Istina, odlično se može šopingovati i u galeriji Vitorio Emanuele, na Trgu Duomo, u Via Dante i Korso Buenos Aires.
Još je veća istina da se mnogi brzo zasite mode, jer to što se prodaje u Milanu biće moderno tek naredne godine. Zbog toga je uvek dobro kupiti odevni predmet na popustu, koji je vanvremenski i neće biti moderan samo jednu sezonu.
Pored mode i šopinga, turisti danas obilaze Milano i zbog pisca Dena Brauna, koji je u svojim knjigama dodatno popularisao Leonardov mural "Tajna večera". Nalazi se u manastiru Sveta Marija Milostiva, ulaz u katedralu je besplatan, ali je "Tajna večera" u trpezariji i može se videti samo ukoliko se kupi karta. Neophodno je da se ulaznice (40 evra) rezervišu unapred putem interneta, jer dnevno može da uđe samo ograničen broj ljudi.
Verdi i Karuzo
Volite operu? I oni koji je ne vole čuli su za Milansku skalu. Teško je i skupo nabaviti karte za "Tosku", ali svako može da poseti muzej, uđe u lože i vidi dvoranu.
Mnogi su razočarani arhitektonskim utiskom, jer očekuju lepšu građevinu, ali lepota ovog hrama muzike je u dvorani i činjenici da su u njoj nastupali najbolji tenori na svetu. Međutim, neuporedivo je zanimljivije popiti kapućino u susednom luksuznom „Grand” hotelu u kojem je snimljen Enriko Karuzo (prvi glas na ploči) i umro Đuzepe Verdi. Hotel je sačuvao atmosferu starih vremena, Verdijeva soba je pretvorena u mali muzej, a zanimljiv je podatak da je čitava ulica, dok je maestro ležao bolestan, bila posuta slamom da prolaznici ne bi pravili buku...
Pored dobrog kapućina, šopinga i šetnje, Milano je mesto sa odličnim noćnim provodom. Silvio Berluskoni je iz Milana, a zabava je zajednička osobina i bivšeg raskalašnog premijera Italije i njegovih sugrađana. Izlazak počinje pićem sa prijateljima u specijalizovanim barovima za aperitive. Možda je piće malo skuplje, ali su grickalice besplatne. Posle aperola ili proseka, ide se na večeru ili u neki klub. Restorani u Milanu su prilično skupi. Dobar savet je da uz kafu probate panetone, tradicionalni kolač koji se jede zimi. Prvi ga je napravio šegrt Toni koji je bio zaljubljen u pekarevu ćerku, a nije imao novca za poklon.
Fudbal za muškarce
Čuveni fudbalski stadion "San Siro" je neverovatno iskustvo. Fudbal je najpopularniji sport u Italiji, a Milano je sedište dva poznata kluba "Milana" i "Intera", koji svoje utakmice kao domaćini igraju na stadionu "Đuzepe Meaca" poznatom i pod nazivom "San Siro". Grad je između ostalog bio domaćin Svetskog i Evropskog fudbalskog prvenstva. Monca, staza "Formule 1" je takođe blizu.
Jeftinije je u decembru
U Milano je možda najbolje putovati u decembru. U toku je „EKSPO”, svetska izložba, zbog koje su hoteli - preskupi. To je i razlog zašto ove jeseni u našim turističkim agencijama nema mnogo aranžmana za ovaj grad.
Pročitajte još
Neda Ukraden ima trik za uvijanje sarmi! Ni jedna domaćica se toga nije setila
Trik Nede Ukraden za uvijanje sarmi
21/11/2024
Saznajte višeVinska vizija: Hedonistički preplet ukusa i kultura u Beogradu
Vinska vizija: Hedonistički preplet ukusa i kultura u Beogradu
21/11/2024
Saznajte višeAranđelovdan u domu Živojinovića: Maleni Aleksandar zadužen za sarme FOTO
Sarme Lepe Brene ove godine priprema najslađi kuvar
21/11/2024
Saznajte višeNezaboravno veče glamura: Gala Celebrities Night - Red Carpet
Gala Celebrities Night - Red Carpet
21/11/2024
Saznajte višeDanas je Aranđelovdan, verovanje kaže da jednu stvar nikako ne smete da odbijete
Aranđelovdan, verovanja i običaji
21/11/2024
Saznajte višeSavršena nega - Otkrijte Frosch Zero% za osetljivu kožu! Bez alergena!
Nova Frosch Zero% linija proizvoda
20/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)