Hemoroide ne treba ignorisati

Hemoroide ne treba ignorisati

Autor: | 11/05/2015

0

Hemoroidi (šuljevi) su proširene vene koje se nalaze ispod sluzokože završnog dela debelog creva i čmara. Izgledaju kao izbočenja (čvorići), a u zavisnosti od uznapredovalosti i stadijuma bolesti mogu biti različite veličine. Do uvećanja hemoroidnih čvorova tj. hemoroida dolazi prilikom povećanja protoka krvi kroz hemoroidalne vene usled stalnog otvora šantova na spoju vena i arterija u završnom delu debelog creva. Samim tim sva stanja usled kojih dolazi do povećanja pritiska u venama završnog dela debelog creva doprinose nastanku hemoroida tj. hemoroidalne bolesti. Hemoroidi nisu specifični u odnosu na pol, rasu ili godine. Javljaju se i kod muškaraca i kod žena i najčešći su između 45 i 65 godine života. Mnoge žene imaju hemoroide u periodu trudnoće ili nakon porođaja. Tačan uzrok nastanka uvećanja hemoroida je nepoznat, ali poznati su brojni faktori koji doprinose nastanku bolesti; opstipacija(zatvor) i naprezanje prilikom pražnjenja, gojaznost, nepravilna ishrana (preterano začinjena, ljuta i kisela hrana), različita zanimanja koja su vezana za dugo sedenje ili dugotrajno naprezanje, klima, psihički problemi, endokrine (hormonske) promene, neki lekovi, infekcije, trudnoća, slaba fizička aktivnost, dugotrajna upotreba sredstava za čišćenje (laksativi), genetika. Najčešći simptomi hemoroida su svrab, peckanje, problem i bol prilikom vršenja nužde, krvarenje i ispadanje koje ljudima predstavljaju velike često neizdržive probleme. Simptomi hemoroida mogu da budu slični ili da ukazuju na ozbiljnija stanja. Ako imate krvarenje ili mislite da imate hemoroide, posetite svog lekara. Ako simptomi počinju istovremeno sa značajnijim promenama u radu creva ili ukoliko je stolica crna ili tamnocrvena, sa krvavim ugrušcima ili krvlju, odmah se javite lekaru. Ove pojave mogu da ukažu na ozbiljnije krvarenje u nekom delu digestivnog trakta. Obratite se hitno za pomoć ukoliko se pojavi obilno rektalno krvarenje (krvarenje iz debelog creva), nesvestica ili vrtoglavica. Lečenje hemoroida bilo da su prisutni manji hemoroidi ili uznapredovali stadijumi bolesti važno je sprovoditi odgovarajući dijetetskohigijenski režim koji pomaže da se problem umanji ili ne pogoršava. Preporučuje se balansirana dijeta sa povećanim unosom vlakana i tečnosti, a važno je izbegavati ljutu i mnogo slanu hranu i kofeinske i alkoholne napitke. Takođe, važno je redovno pražnjenje creva, bez zadržavanja i uz izbegavanje naprezanja. Značajno je održavati perianalnu higijenu. Nakon svakog pražnjenja creva anorektalnu regiju oprati vodom i veoma blagim sapunom. Preporučuje se umerena fizička aktivnost, svaki dan barem 30 minuta, a treba izbegavati dugo sedenje i nošenje teških predmeta. Hemoroidalne kreme i čepići mogu da olakšaju simptome hemoroida, kao što su bol, pečenje i svrab.

Među OTC preparatima za hemoroide, Faktu predstavlja dobar izbor. Možete ga nabaviti u svim apotekama u 2 oblika: Faktu mast i Faktu čepići (supozitorije) i oba predstavljaju kombinaciju dve aktvine komponente:
- CInkhokainhlorid koji brzo i efikasno uklanja svrab i bol i
- Polikrezulen koji smanjuje krvarenje, stimuliše oporavak i reepitelizaciju tkiva, sprečava nastanak infekcije i zapaljenja. Takođe polikrezulen sprečava vlaženje što predstavlja čest prateći simptom kod hemoroida.

Za razliku od nekih drugih preparata Faktu ne sadrži kortikosteroide i može se koristiti duže od 7 dana kako kod nekrvarećih tako i kod krvarećih hemoroida.

Uz topikalnu (lokalnu) terapiju i druge nefarmakolške mere mogu ubrzati uklanjanje simptoma hemoroida:

Kvašenje toplom vodom
Za ublažavanje simptoma i smanjenje rizika od pogoršanja, kvasite analnu regiju. Jedan od načina je da primenite „sedeću kupku“ sa običnom, toplom vodom, dva do tri puta dnevno. Ovo može da ublaži svrab, iritaciju i grčenje muskulature sfinktera. Možete sedeti u kadi napunjenoj sa nekoliko cm tople vode ili koristite tuš. Sapun može da oteža stanje. Na kraju, nežno osušite ovu regiju.

Izbegavajte upotrebu suvog toalet papira ukoliko Vas iritira
Ako Vas suv toalet papir iritira, nežno očistite regiju vlažnim maramicama nekoliko puta dnevno ili nakon svakog pražnjenja creva.

Stavljajte hladne ili vlažne obloge

Da bi se smanjio otok, stavljajte hladne obloge ili led umotan u peškir direktno na spoljašnju regiju u trajanju od 10 minuta. (Ne stavljajte led u rectum niti ga ostavljajte duže jer koža može da se smrzne). Prvo očistite regiju, a zatim stavite oblogu na analnu oblast, da osetite efekat vlaženja i hlađenja. Sklonite posle 15 minuta i ponovite postupak po potrebi.

Prekinite terapiju i posetite lekara ukoliko se:

- Pojavi krvarenje
- Simptomi pogoršavaju ili se ne poboljšavaju u toku 7 dana
- Pojavi alergijska reakcija

Ukoliko su Vaši simptomi ozbiljniji, Vaš lekar Vam može preporučiti neku od hirurških procedura. Za više informacija konsultujte Vašeg lekara.

Pre upotrebe leka obavezno pročitajte uputstvo. O informacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Foto: PR / ThinkstockPhotos

Komentari (0)

Tamara Roksandić hellomagazin
Tagovi: zdravlje

Pročitajte još

Najnovije vesti