Dejmijen Herst ove jeseni izlaže u Srbiji

Dejmijen Herst ove jeseni izlaže u Srbiji

Autor: | 03/08/2016

0

Izložba "Nova religija" britanskog umetnika Dejmijena Hersta, biće otvorena od 2. septembra do 14. oktobra ove godine u Novom Sadu, najavili su British Council, Muzej savremene umetnosti Vojvodine i londonska Paul Stolper Gallery.

Reč je o jednom od najuticajnijih, najinovativnijih i najuspešnijih svetskih umetnika, dobitnika prestižne Tarnerove nagrade čija dela će ove jeseni po prvi put biti predstavljena publici u Srbiji. Izložba u Novom Sadu se organizuje uz podršku kompanije KPMG.

Izložbom "Nova religija" Herst želi da pokrene razmišljanje o religiji, ljubavi, umetnosti i nauci. Prema umetnikovim rečima, ovo su instrumenti koji nam pomažu da pronađemo svoj životni put. Koristeći se univerzalnim temama, Hirst u svojoj "Novoj religiji" suprotstavlja nauku i religiju, stavljajući ih u poseban dijalog, onako kako ih ljudi obično percipiraju. Sa jedne strane osećajan, blizak i topao, u duhu religijskih i metafizičkih konotacija, umetnik je istovremeno i analitički hladan i odbojan, pod uticajem atmosfere i osećanja vezanih za nauku i medicinu.

- Izuzetno nam je drago što u Srbiji po prvi put možemo da pozovemo publiku na izložbu Dejmijena Hersta, jednog od najpoznatijih britanskih umetnika današnjice. Veoma uspešna izložba „Nova religija“ koju predstavljamo u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu tretira teme kao što su strah od smrti, religija i nauka - izjavila je direktorka British Councila za Zapadni Balkan Kler Sers.

Govoreći o "Novoj religiji", Hirst je istakao:

- Mene više zanima to što religija ljudima popunjava neku prazninu. Tako na to sada gledam. Ima neka praznina u ljudima: u svakome, u meni, koju treba popuniti. Neko je ispunjava religijom, a drugi umetnošću. Ne mislim da je religija odgovor, ali pomaže. Ja na sličan način koristim umetnost za popunjavanje te praznine. To je samo pitanje pogleda na svet: optimističan pogled, umesto da svet vidiš kao brutalnu močvaru. Što on i jeste. Ali, da bi živeo, treba ti nešto više od toga. Religija pomaže, ali je, u stvari, razočarala.

Postavka je osmišljena  kao  kompaktna celina sa 44 grafike i četiri skulpture koje čine "Novu religiju", a funkcionišu kao ciklus fresaka – od "Stvaranja sveta" do „Poslednjeg suda“. Ovi intrigantni radovi okružuju oltarsku ikonu sa krstom optočenim pilulama u obliku dragulja, dečijom lobanjom i srcem obmotanim bodljikavom žicom, te pilulom isklesanom u mermeru. Ovi elementi čine svojevrsnu kapelu posvećenu želji da se smrt drži pod kontrolom, želji koja u isti mah ne može pomoći u suočavanju sa smrću.

Direktorka Muzeja savremene umetnosti Vojvodine Sanja Kojić Mladenov izjavila je povodom predstojeće izložbe:

- U procesu stalnog dijaloga sa internacionalnom umetničkom scenom izuzetan značaj za instituciju jeste saradnja sa međunarodno priznatim i prepoznatljivim umetnikom Dejmijenom Herstom, prisutnim i u visokoj umetnosti i popularnoj kulturi. Istovremeno često osporavan zbog izazivanja takozvanog šok efekta svojom umetničkom praksom, Hirst se bavi iskonskim ljudskim i društvenim vrednostima, pri čemu ističe važnost umetnosti kao primarnog duhovnog kvaliteta.

"Nova religija" je nastala kao rezultat saradnje Dejmijena Hersta i istaknutog galeriste Pola Stolpera 2005. godine. Premijerno je predstavljena u Londonu u galeriji Pola Stolpera, zatim u crkvi All Hallows i muzeju  "Victoria & Аlbert". Nakon Londona, izložba je prikazana u prestižnim muzejima u Veneciji, Moskvi, Atini, Solunu, Oslu i Gdanjsku, a nedavno i u Banjaluci i Skoplju.

 

Komentari (0)

Loading
Bojan Guliver/Getty Images
Tagovi: kultura

Pročitajte još

Najnovije vesti