Kajsija, riznica zdravlja

Kajsija, riznica zdravlja

Autor: | 05/07/2016

0

Sjajan ukus i miris, i sočan plod obavijen pastelnonarandžastom korom punom pegica čine kajsiju jednom od najprivlačnijih letnjih voćki. U letnjim danima, ove plodove treba jesti što češće kako biste, na najprirodniji način, svoju kožu pripremili za boravak na suncu.

Kajsija je voće najbogatije vitaminom A. Glavno svojstvo ovog vitamina je zaštita kože, prvenstveno od sunca i spoljnih faktora (zagađenog vazduha i drugih štetnih uticaja). Taj vitamin takođe štiti oči i pospešuje vid noću.

Kajsija sadrži u velikim količinama i vitamin C, karoten i lipide (masti). Pospešuje stvaranje crvenih krvnih zrnaca i tako predstavlja i jako dobar adut u borbi protiv anemije. Delotvorna je i u borbi protiv reumatizma i bolova u uvetu. Bogata je kalijumom i puna vlakana, izvor je gvožđa i bakra, kao esencijalnih minerala važnih za zdravlje.

Kao i drugo voće i povrće, prema mnogim studijama, kajsija pomaže u smanjenju rizika od raka i kardiovaskularnih bolesti.

Takođe je vrlo cenjena kao blagi laksativ, koristan u lečenju opstipacije. Pomaže varenje ako se konzumira pre jela. Osim toga, sveži sok od lišća kajsije je delotvoran kod ekcema, opekotina i drugih kožnih problema.

Kajsija je odličan način da se očisti koža. Ispasirajte dve kajsije, dodajte malo meda, nanesite na lice i sačekajte 20 minuta. Isperite mlakom vodom.
Alkalna namirnica

Kajsije su alkalna namirnica, što ih čini pravim izborom za svakog ko ima problema sa kamenjem u žučnoj kesi.

Umesto da ih jedete sirove (što je sasvim ok) možete da napravite i osvežavajući smuti. Nekoliko kajsija izmiksajte u blenderu zajedno sa dva decilitra jogurta, kašičicom meda, par listića badema i sveže nane. Lakše ćete dočekati ručak ili večeru, ne posežući pritom za grickalicama.(VIDEO) NEKA NOVA LUBENICA: Mnogo maštovitiji načini da je smažete!

Uprkos nutritivno bogatom sastavu samog ploda, najvrednija je ipak koštica. Izuzetno lekovite koštice, koje ukusom podsećaju na gorki badem, najbogatiji su izvor vitamina B17, za koji neki medicinski stručnjaci i nezavisni biolozi smatraju da pomaže u lečenju zloćudnih bolesti. Ipak, sa košticama treba biti umeren. Amigdalin (vitamin B17), kome se i pripisuje antikancerogeno dejstvo, u većim količinama može da bude toksičan. Stručnjaci preporučuju šest do 10 jezgra dnevno.

Komentari (0)

Loading
hellomagazin.rs Guliver/Thinkstock
Tagovi: zdravlje

Pročitajte još

Najnovije vesti