Ernest Eitel (1838-1908), nemački protestantski misionar u Kini, u svojoj knjizi o Feng Shuiju, opisao je važnost ove metode za kinesku zajednicu u Hong Kongu.
U ovoj prvoj knjizi o Feng Shuiju ikada objavljenoj na engleskom jeziku, on je spominjao da su kineski zvaničnici, kada god bi im bilo predloženo da se izgradi pruga ili otvore rudnici ili podignu telefonski stubovi, uljudno naklonili, da bi zatim sve proglasili neostvarivim, zbog mogućnosti narušavanja lokalnog Feng Shuija.
Gospodinu Eitelu je trebalo mnogo godina da pojmi samo osnovne principe ove ''prirodne nauke'', jer bi na sva pitanja dobijao uglavnom nejasne i zbunjujuće odgovore. Tradicionalna zatvorenost kineskih zajednica, kao i prenošenje znanja isključivo usmenim putem sa majstora na studenta, omogućilo mu je da sazna samo da pojam Feng Shui znači "vetar i voda", a da se metoda tako zove, "jer vetar nije moguće razumeti, kao što vodu nije moguće - shvatiti."
Osnovni Feng Shui koncepti: pojam energije, Ch'i
Jedna od autentičnih i verovatno najtačnijih definicija Feng Shuija jeste da se radi o umetnosti pravilnog postavljanja gradova, kuća i grobova - u skladu sa protokom energije Ch'i.
Ipak, da bi se razumela ova složena metoda koja se često predstavlja kao doktrina daha prirode, potrebno je prethodno pojmiti koncept Ch'i, fundamentalni koncept kineske filozofije i kulture. Ch'i zapravo označava "vazduh" ili "dah" ali se kao koncept odnosi na tok energije koji prožima sve stvari. Koliko je ovaj koncept značajan u kineskoj kulturi govori i podatak da je u kineskom jeziku Ch'i sastavni deo mnogih reči i izraza; tako na primer prevod kineskog karaktera koji označava zdravlje zapravo upućuje na ''originalnu'' Ch'i.
U kineskoj filozofiji, Ch'i je dah prirode, i kao dah prirode i vitalna sila, Ch'i vitalizuje sve što postoji, omogućavajući rast i razvoj svih stvari. Ch'i je sila koja prožima celu egzistenciju; njena priroda je aktivna i vibrirajuća a sveukupna količina i kvalitet Ch'i koju svako od nas ima na raspolaganju, utiče i te kako ne samo na naš svakodnevni život već i na sveukupna - postignuća.
Koncept Zemlja, nebo, čovek je još jedan važan koncept kineske filozofije i Feng Shuija. Sve tri energije su jednako važne i utiču sa po jednom trećinom na naš svakodnevni život. Naša dnevna doza energije Ch'i dolazi kako iz kosmosa (nebo - vasiona), tako i iz tla (energija zemlje - glavna tema proučavanja Feng Shuija), preko hrane koju jedemo i vazduha koji udišemo. Isto tako, i mi sami stvaramo energiju i utičemo na svoje i živote drugih ljudi svojim delima i važnim odlukama.
Energija ZEMLJE je osnova za sva naša postignuća i sa obzirom na to koliko vremena svakodnveno provodimo u svojim kućama i stanovima, postaje veoma važno znati da je energija lokacije i zdanja najbolja moguća. Energija tla je glavna tema proučavanja Feng Shuija i u literaturi je poznata kao Ch'i domaćina.
Poznato je da energija Zemlje putuje tlom i duž vodenih tokova i da se radi o veoma stabilnoj dugovečnoj energiji, u poređenju sa prosečnim ljudskim životom. Ipak, mada tlo može da zadrži svoje osnovne kvalitete tokom mnogo godina i može blagotvorno da utiče na mnoge generacije koje žive na istom području, čak je i energija tla sklona propadanju, a nekad se njeni potencijali mogu iscrpeti podizanjem jedne ili više kuća. Prilikom biranja lokacije za gradnju, uvek treba voditi računa o tome da postoje svi znaci da je energija tla na određenom mestu bujna, odnosno da su flora i fauna bogate i raznovrsne.
Kada je energija Ch'i u tlu i okruženju jaka i bogata, to će imati povoljan uticaj na one koji tu žive, obezbeđujući im dobro zdravlje i snagu. Sa druge strane, kad god se nalazimo na mestu sa koga gledamo pravo na stenovitu oštru liticu ili reku koja izgleda kao da teče pravo ka nama, u tom slučaju lokacija nije dobra i tu se može očekivati tzv. ''opasni dah''.
Kao što se energija Zemlje odnosi na PROSTOR, energija NEBA se odnosi na VREME. Premda se ona ne može spoznati na direktan način, ipak je moguće uočiti pojedine obrasce njenog ispoljavanja i tako izračunati određena dešavanja.
Energija Čoveka pokriva Yuan, originalnu ili nasleđenu Ch'i. Mi svoju osnovnu energiju nasleđujemo ne samo od svojih roditelja, već i od ostalih predaka, posredstvom gena. U nekim slučajevima, nasleđena Ch'i nam može pomoći da izdržimo mnoge prepreke, ali isto tako ona može postati naš najveći životni izazov, jer nas može ograničiti na različite načine (nedostatak fizičke snage, alergije, problemi sa težinom, i sl.).
Čovekova energija ipak ne zavisi samo od nasleđene energije, načina ishrane i kvaliteta vazduha i vode, već i od njegovih dela i načina na koji živi život. Nekada je važno ne samo ono što činimo, već i ono drugo -što ne činimo, a trebalo bi. Upravo ovde svoje mesto ima Ba Zi, tradicionalna metoda uz pomoć koje je moguće analizirati potencijale pojedinca u kontekstu dinamike elemenata. Ovaj vid tradicionalne kineske astrologije je esencijalni deo Feng Shui prakse i nekada može pomoći pojedincu tako što će ga uputiti na put najmanjeg otpora, na kome će on moći da ostvari najviše i pronađe ispunjenje - sa najmanje uloženog napora.
Vitalna i troma Ch'i
Sa dubljim ulaženjem u tradicionalni Feng Shui i srodne discipline, moguće je susresti se i sa raznih drugim aspektima Ch'i. Osim koncepta Zemlja, nebo, čovek, jos jedan važan koncept je podela na Sheng ili vitalnu Ch'i i Ssu ili tromu Ch'i.
Sheng Ch'i je pojam koji upućuje na aktivnu energiju, dok Ssu Ch'i ukazuje na pasivnu energiju, a ovaj koncept se može jednako primeniti na svaki deo trojstva Zemlja, nebo, čovek. U Feng Shui praksi, suština je u pronalaženju Sheng Ch'i, koja omogućava rast i napredak, jer kada je energija tla troma, to se često može dovesti u vezu sa propadanjem i-ili smrću.
Isto tako, važno je znati da dizajn našeg zdanja takođe može da doprinese toku energije koji bi se mogao svrstati pod pretežno vitalni ili tromi obrazac. Prilikom stvaranja tlocrta, treba voditi računa o rasporedu prostorija i skladnom toku energije kroz ceo prostor, da bi se izbegle situacije u kojima se energija Ch'i usporava zidom koji se nalazi odmah na ulazu u prostor ili gde se ona ''guši'' u uskim hodnicima. Sveukupni tok energije po prostoru treba da stvara vitalnu energiju, jer svi zastoji energije mogu stvarati razne vrste internih problema.
Čak i naša lična energija može isto tako biti vitalna ili troma, što ne zavisi samo od gena već i našeg načina života i navika. Iako primenom Feng Shuija možemo olakšati mnoge stvari, ipak je potrebno u kontinuitetu raditi na svom karakteru i samo-razvoju, obogaćujući svoj život novim veštinama, zato što je to jedini način da se dostigne unutrašnje ispunjenje. Feng Shui i Ba Zi mogu naše živote učiniti mnogo lakšim i bogatijim, ali i nadalje će mnogo toga zavisiti- samo od nas samih.
Izvor: mojenterijer.rs
Pročitajte još
Neda Ukraden ima trik za uvijanje sarmi! Ni jedna domaćica se toga nije setila
Trik Nede Ukraden za uvijanje sarmi
21/11/2024
Saznajte višeVinska vizija: Hedonistički preplet ukusa i kultura u Beogradu
Vinska vizija: Hedonistički preplet ukusa i kultura u Beogradu
21/11/2024
Saznajte višeAranđelovdan u domu Živojinovića: Maleni Aleksandar zadužen za sarme FOTO
Sarme Lepe Brene ove godine priprema najslađi kuvar
21/11/2024
Saznajte višeNezaboravno veče glamura: Gala Celebrities Night - Red Carpet
Gala Celebrities Night - Red Carpet
21/11/2024
Saznajte višeDanas je Aranđelovdan, verovanje kaže da jednu stvar nikako ne smete da odbijete
Aranđelovdan, verovanja i običaji
21/11/2024
Saznajte višeSavršena nega - Otkrijte Frosch Zero% za osetljivu kožu! Bez alergena!
Nova Frosch Zero% linija proizvoda
20/11/2024
Saznajte više
Komentari (0)