Ko su istraživači u 6. Noći istraživača?

Ko su istraživači u 6. Noći istraživača?

Autor: | 08/09/2015

0


Šesti put zaredom, 25. septembra, najznatiželjniji umovi Srbije, biće na nogama od 16h do 23h, kako bi uz pomoć naučnih istraživača otkrili zabavnu stranu planete i učinili svoje mesto boljim za život.

Niz besplatnih sadržaja sa ciljem da nauku približe posetiocima svih uzrasta biće organizovan u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Subotici, Zrenjaninu, Pančevu, Kragujevcu, Jagodini, Ćupriji i Svilajncu.

Najraznovrsniji i najbogatiji program priprema se u Beogradu, gde se ova manifestacija održava na nekoliko lokacija duž cele Knez Mihailove ulice (Galerija Progres - kolonade Privredne komore Srbije - Francuski institut - velika i mala galerija SANU - galerija Singidunum - Institut Servantes - Biblioteka grada Beograda), kao i u dvorištu Rektorata Univerziteta u Beogradu, Akademskom parku, Pedagoškom muzeju, ispod kolonada Hemijskog fakulteta, u tržnom centru Delta City kao i u naučnom autobusu koji će saobraćati na relaciji Studentski trg-Slavija-Studentski trg.

Buduće naučnike, ali i starije zaljubljenike u naučne discipline, Milan Milovanović, dipl. fizikohemičar i student doktorskih studija Fakulteta za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, dočekaće ispod kolonada Hemijskog fakulteta u Beogradu, i to okviru Velike naučne avanture.

- Zanimljiva, prijemčiva popularizacija nauke i posla istraživača - tim rečima opisuje program u kojem učestvuje, dok na pitanje zbog čega je odlučio da se bavi poslom istraživača, duhovito odgovara:

- Prvo sam bio radoznao, a onda sam ostao radoznao.

Ovaj asistent na Fakultetu za fizičku hemiju u slobodno vreme čita knjige i stripove, igra šah i preferans, kao uostalom i sve društvene igre, ali voli i da se otisne na izlete u košarku, odbojku, plivanje…

Njemu će u okviru Velike naučne avanture na istoj lokaciji društvo praviti Mina Mandić, dipl. molekularni biolog i fiziolog i student doktorskih studija Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koja kao istraživač-saradnik Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo izučava kako da otpad kojim zatrpavamo planetu pretvori u dragocene materijale.

- Noć istraživača je jedinstvena manifestacija na kojoj se može zakoračiti u svet nauke, zaviriti u mikro-svetove i doživeti prirodni fenomeni u svakodnevnim uslovima na vašim omiljenim mestima u gradu - tvrdi ona.

- To je avantura, spoj magije i zabave za sve uzraste na više mesta u jednoj večeri.

Veoma magično i sasvim naučno zvuči ono što će Mina raditi u Noći istraživača. Naime, ona će sve zainteresovane učiti kako da izoluju DNK za poneti!

Milan Popović je sa svojim autorskim postavaka učestvovao na velikim svetskim festivalima nauke, poput onog u Seulu i Đenovi, ali i onog u Beogradu. On smatra da je podjednako važno učestvovati u Noći istraživača, koliko i doći na ovu manifestaciju.

- Za naučnike to je idealna prilika da upoznaju javnost sa svojim radom i da nam svima objasne zašto je to na čemu rade bitno. Sa druge strane, za sve one koji u sebi imaju trunku radoznalosti i koji su se ikada zapitali zašto i kako nešto funkcioniše, Noć istraživača je pravo mesto na kome treba potražiti odgovor..

On će posetiocima Noći istraživača, u okviru postavke "Hari Poter magija" u Akademskom parku pokazati kako je uz malu pomoć nauke sve moguće! Ko nije ubeđen u njegove reči, dovoljno je da ga upita šta radi u slobodno vreme, na šta Milan hitro odgovara:

- Učim da letim. Pre nekoliko meseci sam krenuo na paraglajding i da se pohvalim, dobro mi ide.

Svi koji su se nekada zapitali otkuda izreka: „Da kucnem u drvo“, 25. septembra treba da svrate do postavke „Dobro drvo“ do Akademskog parka i saznaće sve odgovore. Njih će na zabavan i naučno-poučan način predstaviti Marija Gajić, studentkinja Biološkog fakulteta Univeziteta u Beogradu koja je zaposlena u Istraživačkoj stanici Petnica. Ali, ona ima još nekoliko aduta u rukavu naučnog mantila.

- Zašto doći? Ukoliko postoje novinski članci pompeznih naslova koje niste razumeli, serije i filmovi koji su Vas naterali da pomislite: ‘Ma da li je to moguće’, gradivo u školi koje nikako ne može da Vam postane logično...Noć istraživača je onda pravo mesto za vas - poručuje ova studentkinja.

U Evropskom ćošetu ove večeri zablistaće dr Zorana Kurbalija Novičić sa Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“. Ona će uskoro, kao dobitnica Marija Kiri stipendije boraviti na dvogodišnjem posledoktorskom usavršavanju na Univerzitetu u Upsali u Švedskoj.

- Govoriću o tome kako sam dobila Marija Kiri stipendiju“, poručuje Zorana. „Ovo je prestižna evropska stipendija koja je ovo godine po prvi put dodeljena istraživačima iz Srbije. Nas troje dobitnika će nesebično podeliti informacije, savete kolegama i dati motivaciju svim kolegama koji žele da se upuste u prijavljivanje za ovu stipendiju.

Zorana je mama dvoje dece i sve svoje slobodno vreme provodi sa njima. Kao jedna od dobitnica Marija Kiri granta, Zorana smatra da je čuvena naučnica odličan uzor deci, ali i odraslima.

- Roditelji deci treba da promovišu ovakve ličnosti kroz čije biografije su protkani upornost, poštenje, dobre ideje, empatija, entuzijazam, vredan rad, nauka i njena uloga da poboljša život svakog čoveka - smatra ova naučnica.

Komentari (0)

Loading
story.rs/NP hellomagazin
Tagovi: kultura

Pročitajte još

Najnovije vesti